Miejski Dom Kultury

W augustowie

Promocja książki Józefy Drozdowskiej „Opowieści z domu pod topolą”

10 kwietnia 2018r.

Nie powinno to nikogo dziwić – Józefa Drozdowska jest dobrze znana we wcale nie takim małym augustowskim „światku literackim”, ale nie tylko… To poetka, autorka książek dla dzieci, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, przewodnik turystyczny; jest członkiem Związku Literatów Polskich. Debiutowała w 1978 r. w „Prometeju” i „Gazecie Współczesnej”. Publikowała też w wielu innych czasopismach, m.in. „Przeglądzie Augustowskim”, „Krajobrazach” i „Martyrii”. Jej utwory zamieszczano w antologiach i podręcznikach, jak również tłumaczono na język białoruski, litewski i esperanto. Współredaktorka książek: „Powołany: antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu”, „Augustowscy ułani”, „Pamiętnika I Zjazdu Rodziny Malinowskich”, a jej poezja była wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za książkę dla dzieci "Rozmowy z Izabelką" oraz Złotą Buławą Hetmańską za cykl wierszy „Mieszkającym nad Biebrzą”. Przez wiele lat spotykała się z Państwem w sali MDK-u na czwartkowych spotkaniach literackich, teraz jest organizatorką Niedzielnych Pogwarków Poetyckich przy Herbatce, a w niedzielę wystąpiła w trochę innej roli – bohaterki spotkania.

„Opowieści z domu pod topolą”, o którą wypytywała Autorkę Alicja Kędzierska, ukazała się jako trzecia z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego wydawcą jest Jamiński Zespół Indeksacyjny. To zbiór wspomnień, impresji literacko-etnograficznych nawiązujących do tradycji świątecznych i obrzędowych Augustowszczyzny pięknie zilustrowany przez Renatę Rybsztat, która jest także autorką grafiki okładkowej.

Wokół tej tematyki właśnie toczyło się niedzielne spotkanie – skupiliśmy się na wiosennym czasie i wciągnęliśmy bardzo liczną widownię w dyskusję o wielkanocnych zwyczajach oraz tych związanych z Nabożeństwami Majowymi na podaugustowskich wsiach. Nie zabrakło również wspomnień i anegdot Pani Józefy, związanych z pisaniem tekstów zawartych w książce, a Olga Bieniewska i Maciej Gudewicz z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” w przepięknych strojach odczytali dwie „Opowieści z domu pod topolą”, które dotyczą właśnie tych zwyczajów. Ostatnim punktem spotkania, tuż po serdecznych gratulacjach płynących z każdej strony, było podpisywanie książek przez Autorkę.

Jeśli ktoś z Państwa nie zdążył zakupić „Opowieści z domu pod topolą” w niedzielę, może to uczynić w Miejskim Domu Kultury, gdzie prowadzona jest sprzedaż.

APK – Miejski Dom Kultury ze swojej strony gratuluje Pani Józefie Drozdowskiej wspaniałej (mamy nadzieję nie ostatniej) publikacji i serdecznie dziękuje, przede wszystkim, widowni za bardzo liczne przybycie, Panu Ryszardowi Korąkiewiczowi z Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego za słowo wstępu, Pani Halinie Poźniakowskiej i młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” – Oldze Bieniewskiej i Maciejowi Gudewiczowi – za uświetnienie spotkania oraz Kwiaciarni „Red Rose” i Muzeum Ziemi Augustowskiej za wypożyczenie eksponatów do scenografii.
APK – MDK

Zdj. Adam Bajkowski

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 06 lutego

Koncert Tomasza Stockingera został ODWOŁANY

Koncert zaplanowany na 17 .02.2020r. został ODWOŁANY z powodu choroby artysty.

więcej

Opublikowano 14 stycznia

NUDOŁAMACZ 2020

Czyli ferie w mieście - pełny program wydarzeń.

więcej

Opublikowano 07 stycznia

Premiera „Bogini niezgody” - 2. Urodziny Teatru Pneumatycznego, czyli Tydzień Teatru w Augustowie

Głównym punktem 2. Urodzin Teatru Pneumatycznego – Tygodnia Teatru w Augustowie była premiera czwartej już pneumatycznej sztuki „Bogini niezgody” na podstawie „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara w reżyserii Pawła Leszkowicza.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...