Miejski Dom Kultury

W augustowie

Złota Jesień

01 kwietnia 2016r.

Na kolejnych spotkaniach Klubu „Senior” przypominano piosenki, które nestorzy pamiętali z młodzieńczych lat i tak powstał program składający się z 19 utworów – piosenek i monologów.

Montaż słowno-muzyczny, przygotowany specjalnie na karnawał, zespół „Złota Jesień” wykonał podczas pierwszego koncertu 27 stycznia 1977 roku w sali Miejskiego Domu Kultury. Widownię stanowili, przede wszystkim, znajomi, przyjaciele i rodzina artystów. Jak mówi kronika zespołu, nie obeszło się bez drobnych potknięć, usterek oraz tremy, ale gromkie brawa, uśmiech i pozytywna opinia obecnej na koncercie Wacławy Wikiry, ówczesnej Inspektor do Spraw Kultury, przekonały Zespół o konieczności kolejnych występów. I tak oto rozpoczęła się zawrotna, trwająca już 40 lat, kariera „Złotej Jesieni”.

Zespół koncertował na miejskich akademiach, wielokrotnie zapraszany był do „Domu Nauczyciela” na występy dla nauczycieli emerytów i rencistów z regionu augustowskiego oraz dla wczasowiczów goszczących w ośrodku. Zespół chętnie i często zapraszały także inne ośrodki wczasowe, które koncertem seniorów chciały umilić czas gościom – OŚRODEK WCZASOWY WDW, ZPB „SIERŻAN’. Swoimi programami artystycznymi wzbogacał uroczystości miejskie, obchody świąt państwowych i spotkania różnych grup zawodowych, np. zebrania Komitetów Członkowskich WSS.

„Złota Jesień” z występami jeździła po całym ówczesnym województwie suwalskim i obecnym podlaskim. Pierwszy wyjazdowy koncert odbył się 23 kwietnia 1977 roku w Sejnach w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Potem Ełk, Suwałki, Giżycko. Sukcesem zakończył się także pierwszy występ na Rejonowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych i Folklorystycznych „Społem” w październiku 1978 roku. Zespół przywiózł wówczas z Olsztyna wyróżnienie. A już 2 lata później na III Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości Województwa Suwalskiego w Piszu chór zajął trzecie miejsce. Bardzo owocnie rozpoczęła się zatem działalność zespołu „Złota Jesień”.

Pierwszym kierownikiem zespołu był p. Józef Makowski, po nim funkcję tę pełnił p. Jan Mickiewicz, później p. Zdzisław Rutkowski, p. Jan Piotr Arciszewski, p. Emil Kulbacki, a obecnie śpiewakom ze „Złotej Jesieni” szefuje p. Tadeusz Giedrojć oraz akompaniator p. Grzegorz Sobczak.

W 2000 roku chór – mając już w dorobku 25 lat występów – obchodził swój srebrny jubileusz. A było co wspominać, bo nie tylko koncerty na scenach regionu, ale także dalsze muzyczne wyprawy, jak np. ta do Bydgoszczy w 1998 roku.

„Złota Jesień” w nowym, XXI wieku pozostała do dnia dzisiejszego wierna tradycji zapoczątkowanej w latach ’70 ubiegłego stulecia i wciąż swoimi artystycznymi programami uświetnia miejskie (i nie tylko) uroczystości – kilka patriotycznych pieśni chór odśpiewał podczas poświęcenia pomnika upamiętniającego pomordowanych żołnierzy AK na Kozim Rynku, brał czynny, śpiewający, udział w obchodach Dni Augustowa, wciąż umila wypoczynek kuracjuszom augustowskiego sanatorium oraz jeździ z występami po całym powiecie. Na długiej liście miejsc, w których zespół występował w swoim ludowym i patriotycznym repertuarem odnaleźć można miejscowości: Białobrzegi, Kolnica, Studzieniczna, Netta, Bargłów Kościelny, Nowinka, Rutki, Sztabin czy Stańczyki.

Były też trochę dalsze koncertowe wypady. We wrześniu 2002 roku zespół uczestniczył w Pochodzie Sybiraków, na zakończenie którego artyści zaprezentowali w tamtejszym Domu Sybiraka kilka pieśni o charakterze patriotycznym. Parę razy chór wystąpił także w Goniądzu i na Festiwalu Chórów Klubów Seniora w Wydminach. Gościł także w 2013 roku w Olecku a miesiąc temu, w marcu, Śpiewacy ze „Złotej Jesieni” brali udział w „Kaziukach” – tradycyjnym wileńskim jarmarku, organizowanym w Ełku.

Zespół „Złota Jesień” już od 40 lat spotyka się regularnie w Sali Miejskiego Domu Kultury, by wspólnie śpiewem i wierszem, nie tylko dodawać koloru własnemu życiu, ale także nieść radość, uśmiech wszystkim – tym najmłodszym i tym najstarszym. Śpiewanie w ramach działalności zespołu to, właściwie od początku jego istnienia, poza koncertowaniem na oficjalnych narodowych obchodach ważnych uroczystości, także muzyczne kwiatki na Dzień Kobiet, wspólne świętowanie Dnia Babci i Dziadka, radosne kolędowanie, wigilie nie tylko we własnym gronie, ale i niesienie śpiewającej otuchy kombatantom, sybirakom, inwalidom, czy pensjonariuszom augustowskiego hospicjum. „Złota Jesień” to także integracja, wesołe śpiewające spotkania na przykład przy ogniskach, wspólne wyjazdy – nie tylko na koncerty, to przyjaźń i radość życia.

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 18 kwietnia

Pisanki i świece żelowe w MDK

Wielkanocne ozdoby w postaci pisanek i świec żelowych wykonali uczestnicy warsztatów, które odbyły się w sobotę 13 kwietnia w Miejskim Domu Kultury.

więcej

Opublikowano 11 kwietnia

Ignacy Jan Paderewski w Augustowie

W piątek 29 marca 2019r. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, wspólnie z Augustowskimi Placówkami Kultury, zorganizowało w Augustowie wyjątkowe, patriotyczne spotkanie literackie.

więcej

Opublikowano 11 kwietnia

Koncert Zalewski

Krzysztof Zalewski, to prawdziwa sceniczna bestia. Przekonał się o tym każdy, kto był na koncercie 1 kwietnia 2019 w Augustowie. A jak było niech dopowiedzą zdjęcia Radka Nowackiego.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...