Miejski Dom Kultury

W augustowie

21:00

Zdjęcie wydarzenia

Koncert - Dezerter

15 sierpnia 2019r. 21:00

Dezerter został założony wiosną 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robal” Materę (muzyka, gitara, głos). Zespół pierwotnie nazywał się SS-20 (od radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski), a jego skład uzupełnili: Darek „Stepa” Stepnowski (bas, głos) i Darek „Skandal” Hajn (głos).

Zespół po raz pierwszy wystąpił publicznie w listopadzie 1981 r. podczas X Mokotowskiej Młodzieżowej Jesieni Muzycznej, przeglądu zespołów amatorskich. Grupa otrzymała wyróżnienie, ale do wręczenia nagród nie doszło ze względu na wprowadzenie stanu wojennego. Po kilku burzliwych, czasem nawet przerywanych, koncertach zespół zakwalifikował się do festiwalu w Jarocinie (1982), na którym wystąpił z wielkim powodzeniem.

Ze względu na kontrowersyjna nazwę grupa szybko przestała mieć okazję do koncertowania i stanęła przed wyborem: zakończenie działalności lub zmiana nazwy. Muzycy wybrali drugą opcję i od 15 września 1982 r. grupa występuje jako Dezerter. Wiosną 1983 r. Dezerter pierwszy raz wszedł do profesjonalnego studia nagraniowego, aby zarejestrować cztery utwory, wydane później w formie EP-ki.

W tym samym roku zespół ponownie wystąpił w Jarocinie, a kolejny występ na tym festiwalu (Jarocin’84) przeszedł do historii ze względu na awanturę z organizatorami. Zapis koncertu (i owej zadymy) ukazał się na kasecie „Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez sam zespół pod szyldem wytwórni Tank Records. W 1985 r. Stepę zastąpił Paweł Piotrowski. Rok później ze śpiewania zrezygnował Skandal, a jego obowiązki przejął Robal i od tego momentu Dezerter funkcjonuje jako trio.

Organizator: Augustowskie Placówki Kultury
Augustoff Live
Info: 87 643 36 59, 790228560.

Więcej: https://www.dezerter.com/dezerter/Historia

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 16 sierpnia

Relacja z wernisażu Marii Kazimierczyk

9 sierpnia 2019 r. w Małej Galerii APK odbył się wernisaż malarstwa młodej, utalentowanej artystki rodem z Augustowa.

więcej

Opublikowano 08 sierpnia

Międzynarodowy Festiwal Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów

Już po raz szósty Rynek Zygmunta Augusta zatętnił kolorami i dźwiękami radosnych piosenek w różnych językach. Wszystko za sprawą Festiwalu Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów: Białorusinów, Polaków i Litwinów, który odbywał się w sobotę 3 sierpnia.

więcej

Opublikowano 24 kwietnia

Wyniki konkursu Majowe Bąki 2019

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu Majowe Bąki.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...