Miejski Dom Kultury

W augustowie

Sukcesy Zuzanny Kozłowskiej

31 sierpnia 2016r.

„Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej.”
Jury 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym


Doskonale zdaję sobie sprawę z prawdy zawartej w słowach Jury kazimierskiego festiwalu. To piękne dziedzictwo, którego wagi nawet nie dostrzegamy, powoli zanika.

Kilka lat temu zainteresowałam się muzyką tradycyjną, a niedługo potem przyszły pierwsze sukcesy. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Krusznia z Krasnopola poznawałam tradycje kulturowe swojego regionu. Podczas jednych z ich warsztatów poznałam Marcina Lićwinko, z którym rozpoczęłam pracę nad swoim głosem. Początkowo było to tylko kilka spotkań z pieśnią w suwalskiej szkole muzycznej, raczej dla oderwania od codzienności obu szkół, niż z zamiarem dalszej kontynuacji. Z ciekawości opinii, po niecałym roku śpiewania, wzięłam udział w XIV Suwalskim Jarmarku Folkloru (2013 r.). Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Kwalifikacja na 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2014 r.), występ i zdobycie II miejsca w kategorii Duży- Mały z Mistrzem Marcinem Lićwinko. Po tym znaczącym osiągnięciu zaczęłam tę pasję postrzegać jako pewną możliwość. Możliwość wykorzystania swojego talentu dla ocalenia czegoś, co bez mojej pomocy nie przetrwa. Zaczęłam na wszelkie możliwe sposoby promować sobą dawne pieśni z regionu Suwalszczyzny i Augustowszczyzny. Kolędy w ludowych jasełkach Teatru Res Humanae pod kierownictwem Pani Bożeny Bendig, pieśni wojackie na II Powiatowym Konkurs Piosenki Patriotycznej im. płk. Józefa Kiernesa, pieśni miłosne podczas odsłonięcia posągu Gołej Zośki, wspólne występy z Zespołem Tańca Ludowego „Bystry” (opiekunka Pani Halina Poźniakowska).

Kolejnym ważnym wydarzeniem była ponowna kwalifikacja na kazimierski konkurs. Tym razem już w kategorii dorosłych uczestników. W dniach 23-26 czerwca 2016 r. uczestniczyłam w 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, najważniejszym konkursie muzyki tradycyjnej w Polsce. Już samo wystąpienie na scenie i zaprezentowanie się przed znakomitym Jury jest ogromnym wyróżnieniem dla wszystkich uczestników. Konkurencja jest ogromna, bo wybrana z najlepszych śpiewaków i muzykantów z całej Polski, ale tu wcale nie chodzi o zdobywanie nagród. Atmosfera poza sceną jest niesamowita i nikt nie uważa pozostałych wykonawców za swoich rywali, bo na pierwszym miejscu stoi ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego każdego regionu. Jako Duet śpiewaczy z Suwalszczyzny, wspólnie z Magdaleną Balewicz, zdobyłyśmy III nagrodę w kategorii folklor- kontynuacja. Chwila ogłoszenia wyników była wielkim zaskoczeniem, ponieważ przyznanie choćby najmniejszego wyróżnienia jest naprawdę ogromnym docenieniem pracy wykonawców, a pochlebne opinie Jury złożonego z najznamienitszych polskich etnomuzykologów motywują do dalszej pracy.

Podczas XVII Suwalskiego Jarmarku Folkloru (2016 r.) zostałam wytypowana jako reprezentantka regionu podczas 50. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbył się w dniach 10-14 sierpnia 2016 r. Jako jedyna przedstawicielka śpiewaków z województwa podlaskiego byłam nieco „egzotycznym” akcentem dla licznej góralskiej publiczności. Doceniona przez kolejne Jury zdobyłam I nagrodę oraz Dużą Spinkę Góralską w kategorii śpiewu solowego. Niestety, osiąganie sukcesów na tak prestiżowych konkursach wiąże się z okresami karencji, które obejmują następne trzy lata, dlatego ponowny mój udział w tych przeglądach będzie możliwy dopiero w 2020 roku.

Warto podkreślić prośbę obu komisji konkursowych, która zwraca uwagę na to, jak ważne jest okazywanie wsparcia dla działań osób zajmujących się ochroną tradycji:
"(…) Jury nieustannie apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby w dalszym ciągu wspierały artystów ze swoich obszarów administracyjnych. Ich działalność jest przecież sposobem promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim".
Zuzanna KozłowskaWystęp konkursowy na 50. OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym- Duet śpiewaczy z Suwalszczyzny- Zuzanna Kozłowska (Augustów) i Magdalena Balewicz (Mikołajewo).Z Magdaleną Balewicz i Marcinem Lićwinko (II miejsce w kategorii śpiewak solista).Na scenie podczas XVII Suwalskiego Jarmarku Folkloru.Wręczenie nagród na 50. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.Z Bartłomiejem Koszarkiem, Dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 06 lutego

Koncert Tomasza Stockingera został ODWOŁANY

Koncert zaplanowany na 17 .02.2020r. został ODWOŁANY z powodu choroby artysty.

więcej

Opublikowano 14 stycznia

NUDOŁAMACZ 2020

Czyli ferie w mieście - pełny program wydarzeń.

więcej

Opublikowano 07 stycznia

Premiera „Bogini niezgody” - 2. Urodziny Teatru Pneumatycznego, czyli Tydzień Teatru w Augustowie

Głównym punktem 2. Urodzin Teatru Pneumatycznego – Tygodnia Teatru w Augustowie była premiera czwartej już pneumatycznej sztuki „Bogini niezgody” na podstawie „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara w reżyserii Pawła Leszkowicza.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...