Koła i zespoły

Zespoły i sekcje działające przy Miejskim Domu Kultury

Zajęcia plastyczne „Plastusie”
Instruktor: Renata Rybsztat

Do połowy roku 2014 istniały dwie grupy, po wakacjach była konieczność uruchomienia trzeciej. Większość grup stanowią dzieci w przedziale wiekowym 6-11 lat, spotykają się raz w tygodniu. Uczestnicy zajęć mają możliwość rozwoju swego talentu, poznawania ciekawych technik plastycznych, edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone są w pracowni plastycznej, jak również w przepięknych plenerach naszego miasta.

Niektóre techniki stosowane przez instruktora :
- grafika
- linoryt
- malarstwo na szkle ( metodą ludową, witrażową )
- malarstwo akrylowe, akwarelowe, plakatowe, pastelowe
- inne : ozdoby okolicznościowe - stroiki świąteczne, anioły z masy solnej, obrazki z suszu, ozdobne lustra, ramki .

Ponadto zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych, prowadzone są warsztaty tematyczne np.: szycie maskotek, biżuteria koralikowa, ozdoby z filcu, plastyka obrzędowa itd.
Uczestnicy wraz z instruktorem twarzą również scenografie teatralne oraz wystawy okolicznościowe w MDKu.

Zajęcia Taneczne zespół Cookies
Instruktor : Justyna Bajkowska

Zespół „Cookies” jest formacją Mażoretek, które w najprostszym tłumaczeniu z jęz. francuskiego (majorette) - oznaczający młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Nasz zespół jest bardzo młodziutki powstał we wrześniu 2014r., a już w maju 2015r. na Międzynarodowych Prezentacjach Mażoretek POM-PA 2015, w swojej kategorii wiekowej zajął III miejsce. Jak widać wspaniale kontynuuje tradycje zespołów Skandal i Impuls działających przy APK, które wielokrotnie były laureatkami konkursów i przeglądów tanecznych zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich Zespoły Muzyczne

Zespół A- QQ
Instruktor Elżbieta Granacka

A- QQ to zespół, który powstał pod koniec września 2008 r. przy Augustowskich Placówkach Kultury. Muzyka, którą gra A- QQ to głównie utwory z kręgu piosenki żeglarskiej, turystycznej, a także Krainy Łagodności, poezji śpiewanej. Zespół jest zaangażowany w życie kulturalne miasta. Często uświetnia swoją muzyką ważne święta i uroczystości miejskie, sporo koncertuje. W roku 2010 zespół uczestniczył w realizacji projektu edukacyjnego „Chopin niekonwencjonalnie”. Przygotował audycje muzyczne dla uczniów augustowskich szkół, które spotkały się z pozytywną reakcją odbiorców. Niezmienną częścią zespołu są trzy przecudnej urody młode wiekiem lecz dojrzałe wokalnie wokalistki, którym akompaniuje zespół od początku swego istnienia w niezmienionym składzie. Instrumentarium grupy to gitara elektroakustyczna, gitara basowa, perkusja i akordeon. Działalność zespołu łączy przyjemne z pożytecznym - na próbach panuje przyjazna atmosfera, w której każdy może się rozwijać. Skutkami owej działalności są liczne nagrody, dzięki którym rosną nam skrzydła i mamy motywację do dalszej pracy.

Ma na swoim koncie wiele ogólnopolskich osiągnięć. Najważniejsze z nich to:
• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „RAFA” w Radomiu (2008)
• Grand Prix Regionalnego Konkursu Piosenki Turystycznej „Gramy i śpiewamy naturalnie” w Goniądzu (2009)
• I miejsce Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Wiatraczek” w Świnoujściu. (2009)
• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Wiatraczek” w Świnoujściu.(2010)
• Główna nagroda najstarszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Mikołajki Szanty” oraz nagroda specjalna za premierową piosenkę autorską (2010)
• Złota Podkowa Regionalnych Spotkań z Poezją Śpiewaną „Kuźnia” w Kuźnicy Białostockiej.( 2010)
• Główna nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Ukleja” w Giżycku (2011)
• I miejsce i Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść”
• I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „50 MIL” w Poznaniu (2013)
• II miejsce (zespołowo) i I i II miejsce indywidualnie (wokalistki) na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „ Sing Sang Sung” ( 2013)
• II miejsce oraz wyróżnienie na Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza Chmur Wieruszowa” (2014)
Proponujemy koncerty na które można zaprosić zespół :
• „Morskie opowieści”- popularne oraz autorskie piosenki żeglarskie
• „Ballady wiatru, słońca i wody”- ballady, żeglarskie, piosenki turystyczne
• „Moc dźwięków, magia słów” – piosenki z kręgu Krainy Łagodności oraz poezji śpiewanej
• „Z piratami w świat”- piosenki dla dzieci o tematyce żeglarskiej
• „W mroku jest tyle światła” widowisko słowno -muzyczne poświęcone św. Janowi Pawłowi II

Augustowska Fabryka Dźwięków
Instruktor Elżbieta Granacka

Oferta Augustowskich Placówek Kultury nie byłaby pełna, gdyby nie Augustowska Fabryka Dźwięków. Fabrykę tworzą instrumentaliści w tym: gitary, akordeon, perkusja, piano. Młodzi muzycy „produkują” dźwięki akompaniując zespołowi A-QQ, Teatrowi Piosenki i innym zespołom wokalnym, wspólnie wykonują repertuar szantowy, poezję śpiewaną, piosenkę turystyczną. Biorą udział w koncertach i uroczystościach dla społeczności naszego miasta. Razem z zespołami wokalnymi wyruszają na konkursy i przeglądy przywożąc najwyższe trofea. Sukcesy i nagrody zespołu A-QQ są w dużej mierze również sukcesami Augustowskiej Fabryki Dźwięków.

Formacja Fletowa
Instruktor Elżbieta Granacka

Zajęcia prowadzone przez Panią Elę dla dzieci w przedziale wiekowym 8 – 12 lat. Młodzi adepci uczą się gry na flecie prostym, wywodzącym się od ludowej fujarki i posiadającym podobną konstrukcję. Flety proste mają dźwięki podstawowe c lub f. Prostota instrumentu oraz pozorna łatwość gry powoduje, że jest popularny wśród dzieci oraz wykorzystywany jest jako instrument w nauce muzyki na zajęciach wychowania muzycznego. Flet prosty jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych. Zajęcia prowadzone od początku roku 2014, zaowocowały debiutem młodych flecistek na scenie podczas koncertu „Pod choinką”, oraz występem podczas widowiska słowno- muzycznego „W mroku jest tyle światła”.

Zajęcia gry na perkusji
Instruktor: Paweł Konkiel

W skład podstawowego zestawu perkusyjnego wchodzą min.: bęben wielki (zwany również stopą lub bębnem taktowym) , werbel, floor tom (kocioł), tom-tom oraz hi-hat, ride, crash – talerze o różnej grubości. Już po opisie podstawowego zestawu perkusyjnego widać, że gra na nim nie należy do rzeczy łatwych i tak naprawdę nie jest to jeden instrument. Uczestnicy zajęć pod okiem instruktora pracują nad: ustawieniem rąk i całościowej pozycji ciała podczas gry, koordynacją kończyn, techniką werblową, pracą z metronomem, poruszaniem się w różnych stylach muzycznych itd. Zajęcia dla młodzieży w różnym wieku, prowadzone przez instruktora indywidualnie z każdym z uczestników.

Zajęcia wokalne
Instruktor Elżbieta Granacka

Prowadzone są w dwóch grupach. Uczestniczą w nich dzieci szkół podstawowych i gimnazjum. Na zajęciach wokalnych zwracana jest uwaga na dykcję i prawidłową wymowę. Wykonywane są ćwiczenia oddechowe usprawniające pracę przepony, ćwiczenia słuchowe rozwijające wyobraźnię muzyczną, a specjalnie dobrane ćwiczenia wokalne pomagają nabrać właściwych nawyków wokalnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 60 min zegarowych. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje zainteresowania muzyczne, uczą się piosenek dostosowanych do ich możliwości wokalnych, śpiewają z akompaniamentem, mają możliwość pracy z mikrofonem. Dodatkowych umiejętności uczą się podczas warsztatów emisji głosu prowadzonych przez profesjonalnego trenera.

Zespół O’yey
Instruktor Elżbietą Granacka

Zespół powstał na bazie młodych wykonawców, uczęszczających na różne zajęcia muzyczne w Miejskim Domu Kultury. Wokalistom w wieku 9-12 lat akompaniują starsi koledzy z gimnazjum i szkoły średniej. Zespół , choć istnieje od niedawna ( wrzesień 2013 r.) ma na swoim koncie pewne sukcesy. W listopadzie 2014 r. zdobył I miejsce na Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej im. Józefa Kiernesa, a wokalista Błażej Czarniecki wraz z akompaniującymi mu koleżankami i kolegami (Idą Granacką, Wojtkiem Czarnieckim, Bartkiem Narukiem i Mikołajem Litwińczukiem) zdobył w maju 2015 r. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Sing Sang Sung”.

Swoimi występami grupa uświetnia wiele uroczystości miejskich. W swoim repertuarze posiada głównie piosenki żeglarskie i turystyczne. Zespół ma ogromną szansę stać się godnymi następcą Augustowskiej Floty Śpiewającej A-QQ.

Zespół Mojito
Instruktor: Paweł Konkiel , Elzbieta Granacka

Zespół instrumentalny, który powstał w marcu 2015 r. Główny trzon grupy stanowią Aleksandra Ossowska ( pianino), Karolina Bućwińska ( gitara basowa), Mikołaj Jonik ( perkusja). Zespół w repertuarze posiada głównie utwory z gatunku bossa novy i swingu, ale w ich wykonaniu usłyszeć można także standardy muzyki rozrywkowej.

Teatr Piosenki
Reżyser Wojciech Straszyński,
Aranżacje muzyczne Elżbieta Granacka

Teatr Piosenki to wspaniali instruktorzy i niezwykle uzdolnieni członkowie. Uczestnikami są muzycy i soliści poszczególnych zespołów młodzieżowych oraz dorośli, licznie zasilający szeregi rozśpiewanej formacji. Teatr piosenki wystawia spektakle oparte na słowie ale gros przekazu artystycznego stanowi muzyka i śpiew. Przez blisko trzy lata swojej działalności teatr wystawił spektakle, które cieszyły się ogromną popularnością:
- „Droga do wolności” cz. I i II – audiowizualna podróż w przeszłość, mówiąca o historii i wydarzeniach stanu wojennego w oparciu o teksty piosenek m.in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Adama Asnyka oraz muzykę Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, w aranżacji Sławomira Sikory. To muzyczna opowieść o ludziach marzących i walczących o suwerenność, historia opowiedziana za pomocą obrazu i dźwięku, bez zbędnych rekwizytów, wyszukanych kostiumów.
-„Kobieta zmienną jest czyli jej portret” – wszystko o kobiecie…tej wątłej, słabej i tej przenoszącej mury, silnej i odważnej
-„Same zmyślają się histerie…”
-„Po drugiej stronie”
- „Hymn mroku i dekadencji”- koncert , spektakl poświęcony pracy , życiu i twórczości Nicka Cave`a,
- „W mroku jest tle światła” – widowisko słowno- muzyczne poświęcone wizycie św. Jana Pawła II na ziemi augustowskiej. Przepiękne dobrane wiersze Karola Wojtyły z muzyką, połączone mądrym tekstem sprawiły, że półtorej godzinny koncert zdawał się być chwilą, która dotykała naszych serc.

Zespół Agat
Instruktor Emil Kulbacki

Zespół powstał z inicjatywy Pań, które lubią śpiewać, a pasją swoją chcą zarażać innych. Działania przyniosły efekt…W chwili obecnej zespół Agat składa się z 9 kobiet, zapraszamy również mężczyzn. Męskie głosy mile widziane! Szefem i akompaniatorem zespołu jest Emil Kulbacki instruktor tańca oraz śpiewu i muzyki, jednym słowem człowiek orkiestra. Repertuar zespołu to pieśni okolicznościowe oraz utwory lat 60 i 70-tych. Zespół Agat można usłyszeć podczas uroczystości miejskich, a także na koncertach organizowanych w augustowskim sanatorium.

Zespół Złota Jesień
Instruktor Tadeusz Giedrojć

Najstarszy zespół działający przy Miejskim Domu Kultury. W roku 2016 Złota Jesień będzie obchodziła 40 -lecie swego istnienia. Przez lata zmieniali się prowadzący, dyrektorzy placówki, przychodzili i odchodzili uczestnicy zespołu. Mimo różnych sytuacji z którymi trzeba się było zmierzyć, dzięki determinacji i zapałowi do wspólnej pracy, zespół przetrwał i działa do dnia dzisiejszego. Obecnie w zespole śpiewa 21 osób. Dzięki zaangażowaniu Pana Tadeusza przy zespole powstała mini sekcja instrumentalna, wspomagająca chórzystów i uatrakcyjniająca występ. Zespołowi Złota Jesień w występach podczas wielu uroczystości religijnych, państwowych, festynach i festiwalach akompaniuje trąbka, skrzypce i akordeon. W bogatym repertuarze zespół posiada pieśni patriotyczne, narodowe, religijne, biesiadne, regionalne

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 17 maja

"Mama, tata i ja" - piosenki przedszkolaków

12 maja 2017 r. w Spodkach WOAK w Białymstoku, podczas finału wojewódzkiego przeglądu "Mama, tata i ja" mogliśmy usłyszeć piosenki przedszkolne pisane są z myślą o dzieciach, ich możliwościach wykonawczych, a przede wszystkim ich radości i chęci do zabawy.

więcej

Opublikowano 15 maja

W dniu 8 maja 2017 roku w MDK odbył się konkurs recytatorski

Komisja po wysłuchaniu 20 prezentacji konkursowych, przyznała nagrody główne.

więcej

Opublikowano 08 maja

Dni Augustowa

Gród nad Nettą założony przez króla Zygmunta II Augusta w maju 1557 roku obchodzi jubileusz 460-lecia nadania praw miejskich. Serdecznie zapraszamy na Dni Augustowa, które w tym roku przyjęły szczególną oprawę.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...