Miejski Dom Kultury

W augustowie

19:00

Zdjęcie wydarzenia
Ikona domu kultury

DNI AUGUSTOWA - TEATR NA KOPCU 39 Mirosława Wasiewicza

25 maja 2018r. 19:00

Miejsce wydarzenia: Miejski Dom Kultury, Rynek Z. Augusta 9
Bilet: 20 zł
tel. 87 643 3659

Zapraszamy na spektakl pt. ZA-TEM-OCEANEM" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza "Trans-Atlantyk" .
Występuje: Mirosław Wasiewicz jako Gombrowicz i postaci z wyobraźni autora powieści: Gonzalo, Tomasz, Radca, Poseł - Minister.
Muzyka: Lana Del Rey, Republika, M.Nyman, Gotan Project.
Kostiumy: Elżbieta Szyc.
Ścieżka dźwiękowa: Zbyszek Perka.

"Trans - Atlantyk" powieść Gombrowicza, przeniesiona została na deski teatru pod tytułem "Za-Tem-Oceanem" w czerwcu 2017 r. Kameralne przedstawienie w którym aktor /M.Wasiewicz/, animuje przedmioty codziennego użytku i wciela się w bohaterów powieści - opowiada zarówno o świecie współczesnym Gombrowiczowi, jaki i o naszych czasach. Wspaniały staropolski język, fantastyczna wyobraźnia pisarza, humor i groteska, miały: prowokować, obnażać i dotykać spraw najistotniejszych. Gombrowicz - emigrant żyjący w Argentynie od 1939 do 1963 roku, patrzył na Polskę z boku, w czasach wojennej klęski i smutnej komunistycznej rzeczywistości. Spektakl TEATRU NA KOPCU 39 w reżyserii M. Wasiewicza w sposób komiczny ale i bezkompromisowy uwypukla te nasze cechy narodowe, które przerażają, a są tak głęboko zakorzenione. Mowa tu o: głupocie, nietolerancji, tchórzostwie, małostkowości i hipokryzji.

Gombrowicz, który mocował się w tej powieści również ze swoimi dylematami np. homoseksualizmem - nie sprzeniewierzył się swojemu indywidualizmowi - nigdy do kraju nie wrócił. Łącząc te problemy, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego tak często mawiał, że musi "bronić Polaków przed Polską". Przedstawienie trwa 65 minut, później zostanie wyświetlona kilkunastominutowa prezentacja dotycząca biografii i twórczości Gombrowicza, a na koniec dyskusja.
Zapraszamy.


Mirosław Wasiewicz z Brązową Podkową Pegaza
Sprawdził się w bardzo trudnej sztuce monodramu i został doceniony. Mirosław Wasiewicz reżyser, aktor i animator kultury, znany w Augustowie z prowadzenia offowego Teatru Wagantów z XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem wrócił z Brązową Podkową Pegaza.
Spotkania z monodramem odbyły się w dniach 7-9 grudnia w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wykonawcy podzieleni byli na trzy kategorie: młodzieżowa, dorośli- amatorzy i dorośli- aktorzy zawodowi. Do finału zakwalifikowało się 16 uczestników z Polski, Słowacji i Łotwy. Mirosław Wasiewicz- reżyser, aktor i animator kultury, znany w Augustowie z prowadzenia offowego Teatru Wagantów startował w kategorii aktorów zawodowych. Artysta mieszkający w wiosce Kopiec pod Augustowem, zaprezentował 60- minutowe przedstawienie „ Za-tem-oceanem”, na podstawie powieści Witolda Gombrowicza Trans-Atlantyk. Jury festiwalu w składzie: Wiesław Komasa- aktor, reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej/ Warszawa, Janusz Strzelecki- aktor/ Lublin/, Jan Zdziarski-prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, Warszawa, bardzo wysoko oceniło wartość tego monodramu. Podkreślano nowatorską interpretację Gombrowicza, świetny warsztat aktorski, doskonałe ogranie rekwizytów. Zwrócono też uwagę na aktualność wizji Gombrowicza pokazującej groteskę, zakłamanie i absurd dzisiejszej Polski. Mirosław Wasiewicz, który napisał scenariusz, wyreżyserował i zagrał 5 ról- współpracuje w Teatrze na Kopcu 39 z Elżbietą Szyc- autorką scenografii, kostiumów, realizatorką światła i dźwięku w tym spektaklu.
- Przedstawienie wcześniej prezentowane było na strychu i w stodole w Kopcu, dla maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie i Suwałkach. Byliśmy też zaproszeni na Ogólnopolski Festiwal Teatralny w Zgierzu, a nasz udział współfinansowany był przez Starostwo Powiatowe w Augustowie –dodaje Mirosław Wasiewicz. -Kończąc tę relację- taka wesoła refleksja- wychodząc na scenę po odbiór nagrody słyszę nazwiska nagrodzonych kolegów aktorów z… Warszawy, Łodzi i moje …z Kopca, myślę więc „… to ty chyba nie byle pętelka, skoro sam Poseł- Minister…, a jak godność proszę ?…
Jolanta Wojczulis

Ikona kalendarza

Aktualności

Opublikowano 21 grudnia

"Miejsce dla niespodziewanego gościa"

Wigilia środowisk artystycznych 19 grudnia 2018 r.

więcej

Opublikowano 30 listopada

Recital Grzegorza Kucharzewskiego

Środowy wieczór upłynął w Miejskim Domu Kultury pod znakiem gitary i poezji – 28 listopada 2018 r. odbył się recital Grzegorza Kucharzewskiego połączony z promocją jego tomiku pt. „Ziemi krzyk”.

więcej

Opublikowano 30 listopada

Lektura Obowiązkowa z Tomaszem Sekielskim

Dnia 16, listopada 2018 r. gościem cyklu Lektura Obowiązkowa był Tomasz Sekielski. Pisarz, dziennikarz śledczy, jeszcze do niedawna dziennikarz programów informacyjnych. Spotkanie z gościem poprowadziła Alicja Bajkowska.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona kalendarza

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona domu kultury Biblioteka Ikona domu kultury Muzeum

Jak dojadę do...