Miejski Dom Kultury

W augustowie

20:00

Zdjęcie wydarzenia

Koncert Mitch&Mitch

04 marca 2019r. 20:00

Miejsce: Kino Iskra ul. 3 Maja 38
Cena biletu 40 zł. Bilety do nabycia w MDK.

Mitch&Mitch w Augustowie. Taka okazja może się już nie powtórzyć!
Mitch&Mitch nazywany jest najbardziej tajemniczym zespołem polskiej alternatywy. Ich muzyczna podróż trwa już ponad 15 lat. Skład jest płynny, od duetu do dużych formacji wraz z chórem i orkiestrą. Wszystko zaczęło się jednak wiele lat temu... w Mrągowie, na pikniku Country, który podbili piosenkami „Oh yeah” czy „I’m 30, I’m Lonely, I’m Horny” z miejsca zjednując sobie publiczność. I to właśnie płyta z tymi numerami – „Luv Yer Country” była ich debiutem. Potem potoczyło się już gładko, a każdy muzyczny projekt był inną muzyczną przygodą. Początkowo występowali jako duet, ale niedługo później do Macio Morretiego i Bartka Tycińskiego dołączyli kolejni muzycy, w większości związani z alternatywnym środowiskiem skupionym wokół warszawskiej wytwórni Lado ABC.

W zespole Mitch&Mitch wszyscy są... Mitchami. Albo chociaż pół-Mitchami, jak grający na organkach, syntezatorze i basie – Half-Ape Half-Mitch (dla innych Luigi), Spiral Mitch, który jest jednocześnie puzonistą i perkusistą, czy Peter Löffelmitzsch obsługujący jednocześnie saksofon tenorowy, klarnet kontraltowy, gitarę i pozostałe perkusjonalia.

  Bo bycie Mitchem zobowiązuje – każdy z muzyków jest tu multiinstrumentalistą, co oznacza, że często i chętnie wymieniają się instrumentami. Powoduje to pewne kłopoty z identyfikacja muzyków. Obecnie zespół występuje w 9-osobowym składzie i pomimo wertowania stron internetowych nie byłem w stanie ustalić personaliów muzyka posługującego się pseudonimem The Mitch.

Obecny skład Mitchów to mieszanka wybuchowa. Założyciele zespołu to wyznawcy punk rocka, a przynajmniej takimi byli na początku muzycznej kariery. Większość muzyków to postacie związane ze sceną jazzowo-jassową i formacjami typu Pink Freud, Baaba. Jednak na przykład Crakin Mitch to adiunkt na Warszawskiej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, legitymujący się tytułem doktorskim. Równie dobrze może występować na koncertach Mitch&Mitch, jak i na Warszawskiej Jesieni.

Wywiady z Mitch&Mitch są chyba częścią ich kreacji, bo kończący je dziennikarze wcale nie są pewni, czy nie zostali przez muzyków „wkręceni”.
Przykładem tego jest reklama płyty z 2008 „Love for three croakroaches” wydanej w 2010r, na której Mitch&Mitch, razem z Igorem Krutoglovem, zmierzyli się z twórczością kultowego żydowskiego barda Zeliga Rabitchnayaka, grającego mutacje muzyki klezmerskiej i blue grassa. Tytuł płyty można przetłumaczyć jako „Historie o 3 karaluchach”. Podłożem twórczości żydowskiego muzyka miał być fakt, że karaluchy w Tel Awivie są tak leniwie ,że nie chcą się wspinać i nie naprzykrzają się ludziom mieszkającym na wyższych piętrach. Niestety po emigracji do Ameryki muzyk stwierdził, że nowojorskie karaluchy są bardzo pracowite i wspinają się doskonale, nawet na wyższe pietra czynszowych kamienic, gdzie mieszkał Zelig. Bard został tak dotkliwie pogryziony, że zaczął pisać utwory o swoich prześladowcach. Jak widać z powyższej próbki nawet reklama płyt Mitch&Mitch musi być niezwykła.

Mitch&Mitch zaczął być szerzej znany po muzycznej współpracy ze Zbigniewem Wodeckim. Początek znajomości zaskoczył nawet samego Zbigniewa Wodeckiego. „Nie wiedziałem nawet, co to w ogóle jest ten Mitch&Mitch. W końcu jednak dałem się im namówić na wspólny koncert w Trójce. Chłopaki zaskoczyli mnie niesamowitą kreatywnością, zdolnością do improwizacji na scenie. Skojarzyli mi się z Frankiem Zappą, który też fantastycznie bawił się muzyką. Odjechany jest ten nasz Macio. Ujął mnie tym, że zainteresował się moimi piosenkami, o których ja sam zdążyłem już zapomnieć. Ta płyta ma przecież 37 lat! A tu nagle okazuje się, że jego ta muzyka kręci. Każdego by to rozłożyło na łopatki” – mówił nam o jednym z założycieli zespołu Macio Morettim, Zbigniew Wodecki. To było tuż przed ich wspólnym koncertem na OFF Festivalu w sierpniu 2013 r. Zbigniew Wodecki zagrał wtedy z zespołem utwory ze swojej debiutanckiej płyty z 1976 r., koncert stał się sensacją i do tej pory jest wspominany jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii tego festiwalu. A wydana jakiś czas potem wspólna płyta „1976: A Space Odyssey” przyniosła autorom m.in. dwa Fryderyki.

Co nas czeka na koncercie w Augustowie? -Tego nie sposób przewidzieć. Jedno mogę napisać na pewno – Mitch&Mitch ma opinię zespołu, który potrafi rozruszać każde audytorium. Zespół nie koncertuje dużo ze względu na zapełnione kalendarze wszystkich Mitchów, a w miastach wielkości Augustowa występuje niezwykle rzadko. Ostatnio w naszych stronach Mitch&Mitch wystąpili w podsejneńskiej Krasnogrudzie w 2012r. Czyli mamy niepowtarzalną szansę na spotkanie z niebanalną grupą muzyków. Podobno konferansjerka prowadzona jest po angielsku bo Mitche utrzymują, że są zespołem amerykańskim. Koncert już 4.03. 2019 w Kinie Iskra. APK zaprasza.
Sławomir Mitros

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...