Miejski Dom Kultury

W augustowie

Augustów dla Niepodległej

14 listopada 2018r.

Augustowianie uroczyście obchodzili 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oficjalne obchody rozpoczęły się o 9:45 na Rynku Zygmunta Augusta, gdzie przy pomniku „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” zebrały się poczty sztandarowe, goście i mieszkańcy miasta. Orkiestra Dęta zaprezentowała krótką wiązkę utworów patriotycznych, a Zespół Tańca Ludowego „Bystry” przeniósł nas, śpiewając ludową pieśń, do dawnej Polski. Potem wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Po przemówieniu Wojciecha Walulika, burmistrza Augustowa i życzeniach od Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odczytanych przez Macieja Borzyszkowskiego – w hołdzie Polaków walczących o wolną Polskę – przedstawiciele lokalnego samorządu, służb mundurowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, zakładów pracy i mieszkańcy Augustowa złożyli kwiaty pod pomnikiem. Myśląc o tych, dla których walka o niepodległość była najbardziej krwawa, pamiętając o 123 latach niewoli i bohaterskich zrywach narodowo-wyzwoleńczych, marszowym krokiem, podążając za Orkiestrą Dętą, uroczystości przeniosły się do augustowskiej bazyliki. Tam odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji wolnej Ojczyzny.

O godz. 12:00 na Rynku Zygmunta Augusta zgromadził się tłum augustowian chętnych do udziału w ogólnopolskiej akcji p.h. „Niepodległa do Hymnu!”. I jak setki tysięcy Polaków w całym kraju (i na Świecie!) w samo południe, w skupieniu, nie ukrywając wzruszenia zjednoczyli się w hymnie. Takie chwile nie zdarzają się często… Świętowanie 11 listopada zakończyliśmy o godz. 18:00 w auli Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, gdzie na scenie stanął Augustowski Teatr Piosenki. Artyści zaprezentowali się – w wypełnionej po brzegi Sali – z nowym patriotycznym spektaklem „Okruchy Pamięci”. Piosenki m.in. Marka Grechuty i Krzysztofa Klenczona oczarowały słuchaczy i były pięknym podsumowaniem tego świątecznego dnia. Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada, to nie tylko inicjatywa Augustowskich Placówek Kultury i Burmistrza Miasta Augustowa. Piękny gest hołdu tym, którzy w imię wolnej Polski ponieśli najwyższą ofiarę, złożyli także augustowscy rowerzyści z Klubu Rowerowego Augustów. Cykliści pamiętali o Powstańcach z Koziego Rynku i tam właśnie zapalili znicze symbolizujące i naszą – augustowian – pamięć. Dziękujemy za to wspólne liczne i uroczyste świętowanie – Augustów dla Niepodległej!

Autorzy zdjęć w galerii:
Rynek Zygmunta Augusta – Adam Bajkowski
„Okruchy Pamięci:, Spektakl Augustowskiego Teatru Piosenki – Jakub Jackiewicz
Fotografia Uroczysko Kozi Rynek – Bożena Szarkiewicz

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 17 stycznia

Ferie z Nudołamaczem!

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają wszystkie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy podczas ferii.

więcej

Opublikowano 19 listopada

Sprzedaż samochodu Renault Trafic

Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają do azpoznania się z ogłoszeniem o przetargu na sprzedaż samochodzu Renault Trafic.

więcej

Opublikowano 04 września

Zajęcia kreatywne

Zapraszamy na zajęcia kreatywne do Domu Kultury

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...