Koła i zespoły

Zespoły i sekcje działające przy Miejskim Domu Kultury

Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY”

Opiekunowie: Halina Poźniakowskia, Emil Kulbacki

Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY” działa przy Zespole Szkół Samorządowych i Towarzystwie Młodego Krechowiaka od 2002 roku, a od 2016 także przy Augustowskich Placówkach Kultury, kultywując tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego. „Bystry” szkoli się pod okiem choreografa i opiekuna zespołu - Haliny Poźniakowskiej oraz nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie - Emila Kulbackiego, który wykonuje aranżację instrumentalno-wokalną pieśni i tańców.

Celem działalności grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru i tradycji ludowych różnych regionów Polski. Dzięki wytężonej pracy Zespół wiernie odtwarza autentyczne tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, a także stroje, instrumenty, gwary oraz brzmienie kapeli z poszczególnych regionów naszego kraju.Ponadto „Bystry” zajmuje się ochroną i rejestracją dawnej kultury ludowej, szczególnie regionalnej, przeplatanej wielokulturowością pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego z naleciałością muzyki żydowskiej. Grupa taneczno-wokalna ma za sobą wiele koncertów podczas mniejszych i większych uroczystości, imprez okolicznościowych, przeglądów i festiwali na terenie Augustowa, powiatu augustowskiego, województwa podlaskiego oraz innych województw Polski. Zespół koncertował także za granicą, m.in. w Czechach, na Litwie, w Bułgarii, Grecji, Rosji i Chorwacji, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody.

Do najważniejszych wyróżnień należy tytuł „Najlepsi z najlepszych” na BALKAN FOLK FEST 2013 w Primorsku - Bułgaria. Zdobyte trofeum pozwala zespołowi brać czynny udział w imprezach tanecznych w całej Europie.

Rok szkolny 2015/2016 był bogaty w koncerty i występy zarówno na scenach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Nie sposób wymienić wszystkich występów, ale najważniejsze warto przybliżyć.

W kwietniu 2016r. „Bystry” został zaproszony na międzynarodowe wydarzenia folklorystyczne organizowane przez stowarzyszenie CIOFF (Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Folklorystycznej) do Nowogrodu Wielkiego w Rosji na XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru „SADKO”. Jest to duże wyróżnienie dla grupy tanecznej, ponieważ została ona wytypowana (jako jedyny zespół) do reprezentowania Polski na tym międzynarodowym wydarzeniu artystycznym.

Wakacje rozpoczęliśmy wyjazdem na II Międzynarodowy Festiwal Muzyki ISTRIA do Poreć w Chorwacji. Tutaj zespół podbił serca publiczności żywiołowym granswerasem i kamzulem oraz melodycznym walcem - Aleksander.

W sierpniu grupa taneczna uczestniczyła w 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, gdzie koncertowała w Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Wiśle i Oświęcimiu. To największa i najstarsza impreza folklorystyczna na świecie. W tym roku zgromadziła 97 zespołów folklorystycznych, w tym 17 zagranicznych z 3 kontynentów, łącznie 4000 wykonawców.

Godne uwagi jest to, że od 1 września do 12 grudnia 2015 roku Bystrzaki realizowały projekt „Na Podlasiu byłem”. Młodzi ludzie poznali folklor Podlasia, a także nauczyli się tańców i pieśni podlaskich, które następnie zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z zespołu oraz zebranym gościom.

Koncerty to nie wszystko. Warto podkreślić, że członkowie zespołu zwiedzają wiele i bawią się doskonale. Zwiedzili m.in. Nowogród Wielki i Sankt Petersburg w Rosji oraz Wiedeń, stolicę Austrii – nie wyobrażacie sobie jak tam jest pięknie!

Warsztaty tkackie - tkanina artystyczna
Instruktor: Renata Rybsztat

Pod szyldem "Marzenia o tkackiej przygodzie" rozpoczęliśmy od końca października 2017 r. nowy cykl zajęć warsztatowy związanych z tkaniną artystyczną. Zajęć podczas których będziemy poznawać różne techniki tkackie np. tkanina strzyżona inaczej dywan, tkanina kostkowa, supełkowa, sumak. Tkanie odbywa się na ramie tradycyjnej. Uczestnicy zajęć będą uczyć się zakładać osnowę, mieszać różne włóczki /inaczej przędza/ podczas tkania w celu uzyskania pożądanego efektu, koloru tzw.melanżowanie, projektować i powiększać wzory, uzyskiwać różne faktury. Każde wykonane dzieło to unikat. W planach wystawa wszystkich prac w Małej Galerii APK

Mała Galeria APK
Instruktor: Renata Rybsztat

Miejski Dom Kultury to również Galeria zwana Małą mieszcząca się przy Rynku Zygmunta Augusta 9. Co miesiąc nieprzerwanie od roku 1991 odbywają się tu wernisaże, spotkania artystów zarówno profesjonalistów i amatorów. Takich wydarzeń artystycznych do dnia dzisiejszego odbyło się ponad 280. Swoje prace wystawiali twórcy lokalni w dziedzinach malarstwa olejnego,akwareli, rzeźby, gobelinów, batików, grafiki, metaloplastyki, malarstwa na szkle, ikon, fotografii, witraży, haftu, jak też z całej Polski i zagranicy m.in. Irena Krzywińska, Juliusz Batura, Ryszard Maksimowicz, Barbara Gałczyńska, Ojciec Piotr Cholewka Benedyktyn z Wisques, Tomasz Michałowski, Piotr Malczewski, Andrzej Strumiłło, Tadeusz Nieścier, Zenon Stankiewicz, Krystyna Żelewska Mirska, Sławomir Rybak i wielu wielu innych znakomitych twórców. Mała Galeria prezentuje również prace najmłodszych i najbardziej wdzięcznych artystów podczas konkursów np. plastyki obrzędowej wielkanocnej i bożonarodzeniowej. Tu tez odbywały się finały z prezentacją prac i innych rozstrzygnięć artystycznych np. konkursu na znaczek świąteczny czy jak ostatnio konkursu pod hasłem "Augustów jak malowany". Sztuka jest nierozerwalnie związana z naszym życiem codziennym. Uwrażliwia, zachwyca, wywołuje komentarze, inspiruje.

Zajęcia plastyczne „Plastusie”
Instruktor: Renata Rybsztat

Do połowy roku 2014 istniały dwie grupy, po wakacjach była konieczność uruchomienia trzeciej. Większość grup stanowią dzieci w przedziale wiekowym 6-11 lat, spotykają się raz w tygodniu. Uczestnicy zajęć mają możliwość rozwoju swego talentu, poznawania ciekawych technik plastycznych, edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone są w pracowni plastycznej, jak również w przepięknych plenerach naszego miasta.

Niektóre techniki stosowane przez instruktora :
- grafika
- linoryt
- malarstwo na szkle ( metodą ludową, witrażową )
- malarstwo akrylowe, akwarelowe, plakatowe, pastelowe
- inne : ozdoby okolicznościowe - stroiki świąteczne, anioły z masy solnej, obrazki z suszu, ozdobne lustra, ramki .

Ponadto zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych, prowadzone są warsztaty tematyczne np.: szycie maskotek, biżuteria koralikowa, ozdoby z filcu, plastyka obrzędowa itd.
Uczestnicy wraz z instruktorem twarzą również scenografie teatralne oraz wystawy okolicznościowe w MDKu.

Zajęcia Taneczne zespół Cookies
Instruktor : Justyna Bajkowska

Zespół „Cookies” jest formacją Mażoretek, które w najprostszym tłumaczeniu z jęz. francuskiego (majorette) - oznaczający młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Nasz zespół jest bardzo młodziutki powstał we wrześniu 2014r., a już w maju 2015r. na Międzynarodowych Prezentacjach Mażoretek POM-PA 2015, w swojej kategorii wiekowej zajął III miejsce. Jak widać wspaniale kontynuuje tradycje zespołów Skandal i Impuls działających przy APK, które wielokrotnie były laureatkami konkursów i przeglądów tanecznych zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich Zespoły Muzyczne

Zespół A- QQ
Instruktor Elżbieta Granacka

A- QQ to zespół, który powstał pod koniec września 2008 r. przy Augustowskich Placówkach Kultury. Muzyka, którą gra A- QQ to głównie utwory z kręgu piosenki żeglarskiej, turystycznej, a także Krainy Łagodności, poezji śpiewanej. Zespół jest zaangażowany w życie kulturalne miasta. Często uświetnia swoją muzyką ważne święta i uroczystości miejskie, sporo koncertuje. W roku 2010 zespół uczestniczył w realizacji projektu edukacyjnego „Chopin niekonwencjonalnie”. Przygotował audycje muzyczne dla uczniów augustowskich szkół, które spotkały się z pozytywną reakcją odbiorców. Niezmienną częścią zespołu są trzy przecudnej urody młode wiekiem lecz dojrzałe wokalnie wokalistki, którym akompaniuje zespół od początku swego istnienia w niezmienionym składzie. Instrumentarium grupy to gitara elektroakustyczna, gitara basowa, perkusja i akordeon. Działalność zespołu łączy przyjemne z pożytecznym - na próbach panuje przyjazna atmosfera, w której każdy może się rozwijać. Skutkami owej działalności są liczne nagrody, dzięki którym rosną nam skrzydła i mamy motywację do dalszej pracy.

Ma na swoim koncie wiele ogólnopolskich osiągnięć. Najważniejsze z nich to:
• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „RAFA” w Radomiu (2008)
• Grand Prix Regionalnego Konkursu Piosenki Turystycznej „Gramy i śpiewamy naturalnie” w Goniądzu (2009)
• I miejsce Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Wiatraczek” w Świnoujściu. (2009)
• Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Wiatraczek” w Świnoujściu.(2010)
• Główna nagroda najstarszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Mikołajki Szanty” oraz nagroda specjalna za premierową piosenkę autorską (2010)
• Złota Podkowa Regionalnych Spotkań z Poezją Śpiewaną „Kuźnia” w Kuźnicy Białostockiej.( 2010)
• Główna nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Ukleja” w Giżycku (2011)
• I miejsce i Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść”
• I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „50 MIL” w Poznaniu (2013)
• II miejsce (zespołowo) i I i II miejsce indywidualnie (wokalistki) na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „ Sing Sang Sung” ( 2013)
• II miejsce oraz wyróżnienie na Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza Chmur Wieruszowa” (2014)
Proponujemy koncerty na które można zaprosić zespół :
• „Morskie opowieści”- popularne oraz autorskie piosenki żeglarskie
• „Ballady wiatru, słońca i wody”- ballady, żeglarskie, piosenki turystyczne
• „Moc dźwięków, magia słów” – piosenki z kręgu Krainy Łagodności oraz poezji śpiewanej
• „Z piratami w świat”- piosenki dla dzieci o tematyce żeglarskiej
• „W mroku jest tyle światła” widowisko słowno -muzyczne poświęcone św. Janowi Pawłowi II

Augustowska Fabryka Dźwięków
Instruktor Elżbieta Granacka

Oferta Augustowskich Placówek Kultury nie byłaby pełna, gdyby nie Augustowska Fabryka Dźwięków. Fabrykę tworzą instrumentaliści w tym: gitary, akordeon, perkusja, piano. Młodzi muzycy „produkują” dźwięki akompaniując zespołowi A-QQ, Teatrowi Piosenki i innym zespołom wokalnym, wspólnie wykonują repertuar szantowy, poezję śpiewaną, piosenkę turystyczną. Biorą udział w koncertach i uroczystościach dla społeczności naszego miasta. Razem z zespołami wokalnymi wyruszają na konkursy i przeglądy przywożąc najwyższe trofea. Sukcesy i nagrody zespołu A-QQ są w dużej mierze również sukcesami Augustowskiej Fabryki Dźwięków.

Formacja Fletowa
Instruktor Elżbieta Granacka

Zajęcia prowadzone przez Panią Elę dla dzieci w przedziale wiekowym 8 – 12 lat. Młodzi adepci uczą się gry na flecie prostym, wywodzącym się od ludowej fujarki i posiadającym podobną konstrukcję. Flety proste mają dźwięki podstawowe c lub f. Prostota instrumentu oraz pozorna łatwość gry powoduje, że jest popularny wśród dzieci oraz wykorzystywany jest jako instrument w nauce muzyki na zajęciach wychowania muzycznego. Flet prosty jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych. Zajęcia prowadzone od początku roku 2014, zaowocowały debiutem młodych flecistek na scenie podczas koncertu „Pod choinką”, oraz występem podczas widowiska słowno- muzycznego „W mroku jest tyle światła”.

Zajęcia gry na perkusji
Instruktor: Paweł Konkiel

W skład podstawowego zestawu perkusyjnego wchodzą min.: bęben wielki (zwany również stopą lub bębnem taktowym) , werbel, floor tom (kocioł), tom-tom oraz hi-hat, ride, crash – talerze o różnej grubości. Już po opisie podstawowego zestawu perkusyjnego widać, że gra na nim nie należy do rzeczy łatwych i tak naprawdę nie jest to jeden instrument. Uczestnicy zajęć pod okiem instruktora pracują nad: ustawieniem rąk i całościowej pozycji ciała podczas gry, koordynacją kończyn, techniką werblową, pracą z metronomem, poruszaniem się w różnych stylach muzycznych itd. Zajęcia dla młodzieży w różnym wieku, prowadzone przez instruktora indywidualnie z każdym z uczestników.

Zajęcia wokalne
Instruktor Elżbieta Granacka

Prowadzone są w dwóch grupach. Uczestniczą w nich dzieci szkół podstawowych i gimnazjum. Na zajęciach wokalnych zwracana jest uwaga na dykcję i prawidłową wymowę. Wykonywane są ćwiczenia oddechowe usprawniające pracę przepony, ćwiczenia słuchowe rozwijające wyobraźnię muzyczną, a specjalnie dobrane ćwiczenia wokalne pomagają nabrać właściwych nawyków wokalnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 60 min zegarowych. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje zainteresowania muzyczne, uczą się piosenek dostosowanych do ich możliwości wokalnych, śpiewają z akompaniamentem, mają możliwość pracy z mikrofonem. Dodatkowych umiejętności uczą się podczas warsztatów emisji głosu prowadzonych przez profesjonalnego trenera.

Zespół O’yey
Instruktor Elżbietą Granacka

Zespół powstał na bazie młodych wykonawców, uczęszczających na różne zajęcia muzyczne w Miejskim Domu Kultury. Wokalistom w wieku 9-12 lat akompaniują starsi koledzy z gimnazjum i szkoły średniej. Zespół , choć istnieje od niedawna ( wrzesień 2013 r.) ma na swoim koncie pewne sukcesy. W listopadzie 2014 r. zdobył I miejsce na Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej im. Józefa Kiernesa, a wokalista Błażej Czarniecki wraz z akompaniującymi mu koleżankami i kolegami (Idą Granacką, Wojtkiem Czarnieckim, Bartkiem Narukiem i Mikołajem Litwińczukiem) zdobył w maju 2015 r. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Sing Sang Sung”.

Swoimi występami grupa uświetnia wiele uroczystości miejskich. W swoim repertuarze posiada głównie piosenki żeglarskie i turystyczne. Zespół ma ogromną szansę stać się godnymi następcą Augustowskiej Floty Śpiewającej A-QQ.

Zespół Mojito
Instruktor: Paweł Konkiel , Elzbieta Granacka

Zespół instrumentalny, który powstał w marcu 2015 r. Główny trzon grupy stanowią Aleksandra Ossowska ( pianino), Karolina Bućwińska ( gitara basowa), Mikołaj Jonik ( perkusja). Zespół w repertuarze posiada głównie utwory z gatunku bossa novy i swingu, ale w ich wykonaniu usłyszeć można także standardy muzyki rozrywkowej.

Teatr Piosenki
Reżyser Wojciech Straszyński,
Aranżacje muzyczne Elżbieta Granacka

Teatr Piosenki to wspaniali instruktorzy i niezwykle uzdolnieni członkowie. Uczestnikami są muzycy i soliści poszczególnych zespołów młodzieżowych oraz dorośli, licznie zasilający szeregi rozśpiewanej formacji. Teatr piosenki wystawia spektakle oparte na słowie ale gros przekazu artystycznego stanowi muzyka i śpiew. Przez blisko trzy lata swojej działalności teatr wystawił spektakle, które cieszyły się ogromną popularnością:
- „Droga do wolności” cz. I i II – audiowizualna podróż w przeszłość, mówiąca o historii i wydarzeniach stanu wojennego w oparciu o teksty piosenek m.in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Adama Asnyka oraz muzykę Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, w aranżacji Sławomira Sikory. To muzyczna opowieść o ludziach marzących i walczących o suwerenność, historia opowiedziana za pomocą obrazu i dźwięku, bez zbędnych rekwizytów, wyszukanych kostiumów.
-„Kobieta zmienną jest czyli jej portret” – wszystko o kobiecie…tej wątłej, słabej i tej przenoszącej mury, silnej i odważnej
-„Same zmyślają się histerie…”
-„Po drugiej stronie”
- „Hymn mroku i dekadencji”- koncert , spektakl poświęcony pracy , życiu i twórczości Nicka Cave`a,
- „W mroku jest tle światła” – widowisko słowno- muzyczne poświęcone wizycie św. Jana Pawła II na ziemi augustowskiej. Przepiękne dobrane wiersze Karola Wojtyły z muzyką, połączone mądrym tekstem sprawiły, że półtorej godzinny koncert zdawał się być chwilą, która dotykała naszych serc.

Zespół Agat
Instruktor Emil Kulbacki

Zespół powstał z inicjatywy Pań, które lubią śpiewać, a pasją swoją chcą zarażać innych. Działania przyniosły efekt…W chwili obecnej zespół Agat składa się z 9 kobiet, zapraszamy również mężczyzn. Męskie głosy mile widziane! Szefem i akompaniatorem zespołu jest Emil Kulbacki instruktor tańca oraz śpiewu i muzyki, jednym słowem człowiek orkiestra. Repertuar zespołu to pieśni okolicznościowe oraz utwory lat 60 i 70-tych. Zespół Agat można usłyszeć podczas uroczystości miejskich, a także na koncertach organizowanych w augustowskim sanatorium.

Zespół Złota Jesień
Instruktor Tadeusz Giedrojć

Najstarszy zespół działający przy Miejskim Domu Kultury. W roku 2016 Złota Jesień będzie obchodziła 40 -lecie swego istnienia. Przez lata zmieniali się prowadzący, dyrektorzy placówki, przychodzili i odchodzili uczestnicy zespołu. Mimo różnych sytuacji z którymi trzeba się było zmierzyć, dzięki determinacji i zapałowi do wspólnej pracy, zespół przetrwał i działa do dnia dzisiejszego. Obecnie w zespole śpiewa 21 osób. Dzięki zaangażowaniu Pana Tadeusza przy zespole powstała mini sekcja instrumentalna, wspomagająca chórzystów i uatrakcyjniająca występ. Zespołowi Złota Jesień w występach podczas wielu uroczystości religijnych, państwowych, festynach i festiwalach akompaniuje trąbka, skrzypce i akordeon. W bogatym repertuarze zespół posiada pieśni patriotyczne, narodowe, religijne, biesiadne, regionalne

Zespoły pod nazwą Złota Jesień i Agat działały do 2017 roku

Zespół Melodia
Instruktor: Tadeusz Giedrojć

Grupa powstała w wyniku połączenia w marcu 2017 roku zespołów Złota Jesień i Agat. W chwili obecnej liczy 20 chórzystów, którzy przy akordeonowym akompaniamencie Tadeusza Giedrojcia doskonale odnajdują się zarówno w repertuarze okolicznościowym, muzyce rozrywkowej lat 60- i 70-tych, jak również w pieśniach patriotycznych, religijnych, biesiadnych oraz regionalnych. Po pierwszym roku swojej działalności mają już na koncie występy na festynach i festiwalach m.in. w Ełku, Olecku, Sztabinie i Raczkach oraz koncerty na Białorusi.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 21 października

Plastyczne eksperymenty 17 X 2020

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjątkowego wydarzenia.

więcej

Opublikowano 14 października

MOSKWA - koncert 18 września 2020

Ten koncert miał odbyć się podczas festiwalu Augustoff Live. Niestety. Festiwal się nie odbył. Ale myśmy wszyscy Moskwy chcieli.

więcej

Opublikowano 14 października

Manipulation - koncert 9 października 2020

Po raz kolejny wnętrze klubu Iskra nawiedziły dźwięki, które uczestników tego koncertu przeniosły w inny wymiar. Wszystko za sprawą trasy Empire of Utopia Tour 2020.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...