Miejski Dom Kultury

W augustowie

Augustów jak malowany – malowany historią

05 sierpnia 2022r.

Zapraszamy Dzieci z Augustowa i okolic w wieku od 7 lat do wzięcia udziału w fantastycznym projekcie „Augustów jak malowany- malowany historią”*. Nasze przedsięwzięcie to cykl bezpłatnych plenerów malarskich w miejscach już nieistniejących lub pełniących teraz inną funkcję niż kiedyś. Plenery połączone będą z opowieściami o danych miejscach snutymi przez Panie z Muzeum Ziemi Augustowskiej – Anię Guzewicz, Małgosię Kuklińską i Patrycję Kopiczko. Plenerami i opieką artystyczną zajmą się: plastyczka Miejskiego Domu Kultury Renata Rybsztat, Izabela Cembor oraz Ewa Kuryło, plastyczka ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Augustowie.

Projekt realizowany jest we współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej oraz Szkołą Podstawową numer 2 imienia Zygmunta Augusta w Augustowie. Od samego początku w jego realizację zaangażowane są dzieci – uczniowie SP2, wraz z opiekunką Ewą Kuryło.

Uczestnictwo w kulturze regionu potrafi integrować, a nasze wydarzenie ze względu na podejmowaną tematykę, wzmocni poczucie wspólnoty i pokaże, że dziedziny nauki i sztuki mogą się przenikać, że nie ma żadnych barier i że wszystko jest ciągłością – nasze życie i historia, którą tworzyli nasi przodkowie i my sami tworzymy. Przenikanie starego i nowego, przeszłości i teraźniejszości, historii i sztuki... Jest to szczególnie ważne, ponieważ odbiorcami proponowanych wydarzeń będą nie tylko mieszkańcy Augustowa, ale także okolic.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej dzieci i młodzieży poprzez realizację działań krajoznawczo-historyczno-artystycznych, ponadto:

  • poszerzenie wiedzy o Augustowie – jego historii, współczesności oraz poszerzenie wiedzy o architekturze miasta, spojrzenie na Augustów przez pryzmat ‘Stare-nowe; odkrycie różnych obliczy Augustowa;
  • pobudzenie wyobraźni i kreatywności uczestników poprzez warsztaty malarskie i zatrzymanie się na chwilę w miejscach, które miały kiedyś inną historię niż teraz – refleksja nad życiem dawniej i teraz;

Przewidywane rezultaty wynikające z realizacji projektu:

  • przygotowanie wystawy, która zakończy projekt, a tym samym zaprezentowanie szerszej społeczności lokalnej efektu warsztatów i zachęcenie do podejmowania podobnych działań;
  • aktywowanie dzieci i młodzieży lokalnej do poznawania historii miasta i jego najbliższej okolicy, wzmocnienie tożsamości lokalnej, a także zachęcenie do działań artystycznych;
  • promocja miasta, jego historii, kultury oraz podkreślenie jego wyjątkowości;
  • trwała współpraca ze SP nr 2 w Augustowie.

*Projekt realizowany jest jako inicjatywa lokalna w ramach zadania „Przystań lokalnie” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu „Kultura-Interwencje. Edycja 2022” oraz środków Województwa Podlaskiego.

Harmonogram zajęć i wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na plakacie. Pojedyncze wydarzenia będziemy opisywać wkrótce.

Zatem, Dzieciaki, chwytajcie za pędzle i ruszajcie z nami w miasto!

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 19 listopada

Sprzedaż samochodu Renault Trafic

Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają do azpoznania się z ogłoszeniem o przetargu na sprzedaż samochodzu Renault Trafic.

więcej

Opublikowano 04 września

Zajęcia kreatywne

Zapraszamy na zajęcia kreatywne do Domu Kultury

więcej

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...