Miejski Dom Kultury

W augustowie

Augustowski Blues Maraton 2016

15 lipca 2016r.

Nasza impreza, pod względem budżetu w żaden sposób nie może konkurować z festiwalami wysokiej rangi, konsekwencją tego faktu jest niemożność sprowadzania zagranicznych wykonawców. To nas jednak nie zrażała, gdyż od początku postawiliśmy na wykonawców polskich. Nie można zbudować marki imprezy jeśli repertuarowo jest on zbliżony do innych imprez. Chcąc tego uniknąć postanowiliśmy postawić na jakość artystyczną przedstawianego repertuaru i niepowtarzalność wydarzeń z naszego festiwalu. W rezultacie trzy z pięciu dni imprezy wypełniają wydarzenia, które będzie można zobaczyć tylko w Augustowie w niepowtarzalnych składach muzyków i pięknych okolicznościach przyrody. Do współpracy zaproszeni zostali także muzycy, których dotychczasowe dokonania muzyczne są jedynie luźno powiązane z bluesem. Za przykład mogą służyć dwie wspaniałe wokalistki: Natalia Przybysz znana z wykonywania repertuaru soulowego i rockowego oraz Krystyna Stańko ikona wokalistyki jazzowej, która stawiając pierwsze kroki na scenie występowała w bluesowym zespole Dekiel, ale jej dalsza kariera to wyprawa w krainę pop -music i ambitnego jazzu. Nowością będzie też udział w maratonie znanych dziennikarzy bluesowych na czele z Janem Chojnackim redaktorem Radiowej Trójki, który będzie podpisywał swoją nową książkę „ Blues z kapustą” podczas piątkowego koncertu „ Respect” w augustowskim amfiteatrze.

Pierwszy dzień Blues Maratonu rozpocznie się występem zespołu lokalnego ( ale jakże utytułowanego) Augustowska Fabryka Dźwięków – A-QQ. Kolejno wystąpią Mietek Blues Band oraz Bartek Miarka Band.

Drugi dzień blues Maratonu to ukłon w stronę miłośników tańca. Organizując Blues Potańcówkę chcieliśmy nawiązać do klimatu filmu „Blues Brothers” i sceny w sklepie muzycznym, gdzie główni bohaterowie kupują mocno zdezelowane pianino elektryczne. Sprzedawca ( Ray Charles) prezentuje im możliwości instrumentu wykonując stary przebój z lat 60 tych, a spacerujący przed sklepem ludzie zaczynają tańczyć. Do tańca zagrają nam znakomici muzycy, trzon zespołu stanowić będą krakowscy bluesmani z wieloletnim doświadczeniem. Artura Malika i Jacka Chruścińskiego tworzących jedną z najbardziej motorycznych sekcji rytmicznych w Polsce nie trzeba augustowskiej publiczności przedstawiać. Wspomagać ich będzie debiutujący w Blues Maratonie Adam Niedzielin oraz wybitny wirtuoz skrzypiec Jan Gałach i teksański gitarzysta Chuck Frazier.

Kolejny dzień będzie należał do Pauliny Lendy, której towarzyszyć będzie zespół Kruki, następnie na scenie zamelduje się Hoodoo Band. Trzeci dzień zakończy się jam session.

Po trzech dniach na kameralnej scenie, Augustowski Blues Maraton przeniesie się do amfiteatru nad jeziorem Necko. W tej urokliwej scenerii planowany jest koncert pod nazwą „Respect”. Jest to przedsięwzięcie po części promocyjne po części poznawcze. Odcieni bluesa jest bardzo wiele i koncert będzie przeglądem hitów muzyki bluesowej i około bluesowej. Pozwoli to na przypomnienie widzom i słuchaczom , ile ze znanych im utworów jest związanych ze stylistyką bluesową. Podczas koncertu wystąpią soliści: Natalia Kwiatkowska , Natalia Przybysz, Gienek Loska partnerem ich będzie zespół Chruściel Band.

Ostatni dzień augustowskiego blues maratonu będzie składał się z dwóch części. Popołudniowy rejs statku po augustowskich jeziorach wypełnią akustyczne brzmienia. Bluesowe rejsy do tej pory cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na pokładzie wystąpią Missing Part i Hoodoo.

Wieczorem czeka nas wydarzenie bez precedensu w Augustowie. Będzie to koncert z okazji 15- lecia pracy scenicznej Jana Gałacha - Polish Tribute to The Allman Brothers Band. The Allman Brothers Band jest dla bluesa tym czym są The Beatles i The Rolling Stones dla rock and rolla. Zespół powstał w drugiej połowie lat 60 tych w USA i zdobył tam status grupy kultowej. Jan Gałach na swoje urodziny i do realizacji projektu zaprosił wybitnych solistów: Natalię Przybysz, Krystynę Stańko oraz Mariusza Korczyńskiego.

Bluesowo pozdrawiają i zapraszają na Maraton
Organizatorzy

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...