Miejski Dom Kultury

W augustowie

Folkowe wspomnienie wiosny

06 sierpnia 2020r.

W niedzielę 2 sierpnia w augustowskim amfiteatrze odbyła się kolejna odsłona projektu „Kultura na każdą porę roku”*, dofinansowanego przez program "Kultura Dostępna" Narodowego Centrum Kultury.
W koncercie pt. „Folkowe wspomnienie wiosny” przed augustowską widownią i odwiedzającymi miasto gośćmi zaprezentowały się zespoły, które zaszczepiły w widowni folkową, słowiańską duszę.
To słoneczne popołudnie otworzył energetyczny, roztańczony występ augustowskiego Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”. W Augustowie są znani bardzo dobrze, istnieją od 2002 roku, a od 2016 roku działają pod skrzydłami Augustowskich Placówek Kultury. Kultywują tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego. Szkolą się pod okiem choreografa i opiekuna zespołu - Haliny Poźniakowskiej oraz nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie - Emila Kulbackiego, który wykonuje aranżację instrumentalno-wokalną pieśni i tańców. Mają za sobą dziesiątki koncertów podczas mniejszych i większych uroczystości, imprez okolicznościowych, przeglądów i festiwali nie tylko w Augustowie i województwie podlaskim. koncertowali także za granicą, m.in. w Czechach, na Litwie, w Bułgarii, Grecji, Rosji i Chorwacji, gdzie zdobyli uznanie i liczne nagrody.
Drugim punktem koncertu był występ Czeremszyny, zespołu, który mówi o sobie „PODLASKA HODOWLA MUZYKI ŻYWEJ”. To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce.
Założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha, tu, na Podlasiu. Od początku powstania są wierni repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania - z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Przez ponad 25 lat swojego istnienia wystąpili na setkach scen koncertowych w Polsce, w Europie i na świecie. Ich wizytówką są: bogate instrumentarium, po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów. Nie zawiedli augustowskiej widowni pod żadnym względem – za nami fantastyczny koncert, który poruszył najbardziej słowiańskie struny naszych dusz… Pomimo palącego słońca i wysokiej temperatury, muzycy zaprezentowali się głównie w repertuarze z płyty „Tęsknoty” i porwali widownię do wspólnego folkowego śpiewania!
Ta niedziela na pewno zostanie w naszej pamięci na długo – mamy nadzieję, że nie tylko w naszej, a kolejne wydarzenie z cyklu „Kultura na każdą porę roku”* już jesienią!

*„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 02 września

Oświadczenie organizatora

Planowaliśmy uraczyć Was koncertem jednego z najlepszych artystów polskiej sceny hip-hopowej w programie 10. Urodzin DKF-u KINOCHŁON. Niestety, nie udało się...

więcej

Opublikowano 05 sierpnia

Augustów jak malowany – malowany historią

Zapraszamy Dzieci z Augustowa i okolic w wieku od 7 lat do wzięcia udziału w fantastycznym projekcie. Nasze przedsięwzięcie to cykl bezpłatnych plenerów malarskich w miejscach już nieistniejących lub pełniących teraz inną funkcję niż kiedyś.

więcej

Opublikowano 25 maja

Dzikie Ballady Adama M.

Na deskach Miejskiego Domu Kultury

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...