Miejski Dom Kultury

W augustowie

Folkowe wspomnienie wiosny

06 sierpnia 2020r.

W niedzielę 2 sierpnia w augustowskim amfiteatrze odbyła się kolejna odsłona projektu „Kultura na każdą porę roku”*, dofinansowanego przez program "Kultura Dostępna" Narodowego Centrum Kultury.
W koncercie pt. „Folkowe wspomnienie wiosny” przed augustowską widownią i odwiedzającymi miasto gośćmi zaprezentowały się zespoły, które zaszczepiły w widowni folkową, słowiańską duszę.
To słoneczne popołudnie otworzył energetyczny, roztańczony występ augustowskiego Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”. W Augustowie są znani bardzo dobrze, istnieją od 2002 roku, a od 2016 roku działają pod skrzydłami Augustowskich Placówek Kultury. Kultywują tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego. Szkolą się pod okiem choreografa i opiekuna zespołu - Haliny Poźniakowskiej oraz nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie - Emila Kulbackiego, który wykonuje aranżację instrumentalno-wokalną pieśni i tańców. Mają za sobą dziesiątki koncertów podczas mniejszych i większych uroczystości, imprez okolicznościowych, przeglądów i festiwali nie tylko w Augustowie i województwie podlaskim. koncertowali także za granicą, m.in. w Czechach, na Litwie, w Bułgarii, Grecji, Rosji i Chorwacji, gdzie zdobyli uznanie i liczne nagrody.
Drugim punktem koncertu był występ Czeremszyny, zespołu, który mówi o sobie „PODLASKA HODOWLA MUZYKI ŻYWEJ”. To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce.
Założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha, tu, na Podlasiu. Od początku powstania są wierni repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania - z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Przez ponad 25 lat swojego istnienia wystąpili na setkach scen koncertowych w Polsce, w Europie i na świecie. Ich wizytówką są: bogate instrumentarium, po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów. Nie zawiedli augustowskiej widowni pod żadnym względem – za nami fantastyczny koncert, który poruszył najbardziej słowiańskie struny naszych dusz… Pomimo palącego słońca i wysokiej temperatury, muzycy zaprezentowali się głównie w repertuarze z płyty „Tęsknoty” i porwali widownię do wspólnego folkowego śpiewania!
Ta niedziela na pewno zostanie w naszej pamięci na długo – mamy nadzieję, że nie tylko w naszej, a kolejne wydarzenie z cyklu „Kultura na każdą porę roku”* już jesienią!

*„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...