Miejski Dom Kultury

W augustowie

Forsycja z koralików

02 marca 2020r.

Forsycja z koralików

Są koraliki i drucik, jest wzór według, którego powstaną płatki kwiatu forsycji i listki. Jest zapał i zaangażowanie uczestniczek, biorących udział w sobotnich warsztatach (29.II) koralikowych, które odbyły się w MDK pod czujnym okiem prowadzącej pani Ani. Krótki reportaż foto pokaże na czym rzecz polegała i co powstało. Zajęcia spodobały się i już są plany na następne - bransoletka czy pierścionek?
Dziewczyny jednak lubią błyskotki!

Troszkę historii:

Koraliki - w dzisiejszych czasach najczęściej spotykane w biżuterii, towarzyszą nam od tysiącleci. Były noszone na szczęście, aby przynosić mądrość, ozdabiały ubrania, służyły do modlitwy, ale przede wszystkim były jedną z pierwszych form handlu. Sądzi się nawet, że to właśnie handel koralikami zmusił ludzkość do wytworzenia języka w celu komunikacji.

Jak wyglądały poczatki?

Aktualnie za najstarsze koraliki uważa się parę około 100000-letnich muszli ślimaka Nassarius. Przed tym znaleziskiem najstarszymi koralikami jakie odnaleźliśmy było 70 muszelek tego samego ślimaka, których wiek określa się na około 72 ooo lat.

Z czego powstawały koraliki?

Kolejne odkrycia dowodzą, że 40 tysięcy lat temu nasi przodkowie tworzyli już znacznie więcej koralików. Materiałami z jakich korzystali były głównie muszle, nasionka, zęby, skorupki, pazury, koral i podobne im, łatwe w obróbce tworzywa. W miarę rozwoju umiejętności człowieka w tworzeniu narzędzi i obróbce surowców do koralików dołączyły te zrobione z rogu, pereł, kamieni, a w epoce brązu również z metalu. Z czasem zaczęły powstawać również koraliki syntetyczne. W dzisiejszych czasach do tworzenia koralików najczęściej używa się szkła, drewna, plastiku, metalu i kamieni.

Koraliki szklane

1500 lat p.n.e. ważnym materiałem w wyrobie koralików stało się szkło. Około roku 200 p.n.e. w Indiach zaczęto produkcję koralików ze szkła ciągnionego co wtedy nie wywołało rewolucji. Technika ta zyskała drugie życie w XIII wieku w Wenecji. Koraliki ze szkła weneckiego stały się szybko jednym z głównych towarów handlowych z Afryką, Indonezją i Nowym Światem. Do dziś dzień zachwycają nas swoją urodą.- wracają do modowych łask co kilka sezonów.

Koraliki w biżuterii

Dziś szklane i kamienne paciorki wykorzystywane są w najróżniejszych dziedzinach, najbardziej zauważalną z nich jest jednak tworzenie biżuterii. Używamy ich do tworzenia naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i każdego innego możliwego rodzaju ozdób. Koraliki, których używamy do robienia biżuterii wyróżniają się wśród innych precyzją wykonania oraz rozmaitymi formami. Łącząc koraliki z ozdobnymi kamieniami, metalem, sznurkami, czy drutem nadal uzyskujemy przepiękne efekty. Po tych rezultatach widać, że mimo stutysięczno-letniej historii rzemiosła tworzenia koralików wciąż się w tej dziedzinie rozwijamy.

Historia koralika ze strony: https://manzuko.com/blog/koraliki-troche-historii/

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...