Miejski Dom Kultury

W augustowie

Forsycja z koralików

02 marca 2020r.

Forsycja z koralików

Są koraliki i drucik, jest wzór według, którego powstaną płatki kwiatu forsycji i listki. Jest zapał i zaangażowanie uczestniczek, biorących udział w sobotnich warsztatach (29.II) koralikowych, które odbyły się w MDK pod czujnym okiem prowadzącej pani Ani. Krótki reportaż foto pokaże na czym rzecz polegała i co powstało. Zajęcia spodobały się i już są plany na następne - bransoletka czy pierścionek?
Dziewczyny jednak lubią błyskotki!

Troszkę historii:

Koraliki - w dzisiejszych czasach najczęściej spotykane w biżuterii, towarzyszą nam od tysiącleci. Były noszone na szczęście, aby przynosić mądrość, ozdabiały ubrania, służyły do modlitwy, ale przede wszystkim były jedną z pierwszych form handlu. Sądzi się nawet, że to właśnie handel koralikami zmusił ludzkość do wytworzenia języka w celu komunikacji.

Jak wyglądały poczatki?

Aktualnie za najstarsze koraliki uważa się parę około 100000-letnich muszli ślimaka Nassarius. Przed tym znaleziskiem najstarszymi koralikami jakie odnaleźliśmy było 70 muszelek tego samego ślimaka, których wiek określa się na około 72 ooo lat.

Z czego powstawały koraliki?

Kolejne odkrycia dowodzą, że 40 tysięcy lat temu nasi przodkowie tworzyli już znacznie więcej koralików. Materiałami z jakich korzystali były głównie muszle, nasionka, zęby, skorupki, pazury, koral i podobne im, łatwe w obróbce tworzywa. W miarę rozwoju umiejętności człowieka w tworzeniu narzędzi i obróbce surowców do koralików dołączyły te zrobione z rogu, pereł, kamieni, a w epoce brązu również z metalu. Z czasem zaczęły powstawać również koraliki syntetyczne. W dzisiejszych czasach do tworzenia koralików najczęściej używa się szkła, drewna, plastiku, metalu i kamieni.

Koraliki szklane

1500 lat p.n.e. ważnym materiałem w wyrobie koralików stało się szkło. Około roku 200 p.n.e. w Indiach zaczęto produkcję koralików ze szkła ciągnionego co wtedy nie wywołało rewolucji. Technika ta zyskała drugie życie w XIII wieku w Wenecji. Koraliki ze szkła weneckiego stały się szybko jednym z głównych towarów handlowych z Afryką, Indonezją i Nowym Światem. Do dziś dzień zachwycają nas swoją urodą.- wracają do modowych łask co kilka sezonów.

Koraliki w biżuterii

Dziś szklane i kamienne paciorki wykorzystywane są w najróżniejszych dziedzinach, najbardziej zauważalną z nich jest jednak tworzenie biżuterii. Używamy ich do tworzenia naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i każdego innego możliwego rodzaju ozdób. Koraliki, których używamy do robienia biżuterii wyróżniają się wśród innych precyzją wykonania oraz rozmaitymi formami. Łącząc koraliki z ozdobnymi kamieniami, metalem, sznurkami, czy drutem nadal uzyskujemy przepiękne efekty. Po tych rezultatach widać, że mimo stutysięczno-letniej historii rzemiosła tworzenia koralików wciąż się w tej dziedzinie rozwijamy.

Historia koralika ze strony: https://manzuko.com/blog/koraliki-troche-historii/

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 02 września

Oświadczenie organizatora

Planowaliśmy uraczyć Was koncertem jednego z najlepszych artystów polskiej sceny hip-hopowej w programie 10. Urodzin DKF-u KINOCHŁON. Niestety, nie udało się...

więcej

Opublikowano 05 sierpnia

Augustów jak malowany – malowany historią

Zapraszamy Dzieci z Augustowa i okolic w wieku od 7 lat do wzięcia udziału w fantastycznym projekcie. Nasze przedsięwzięcie to cykl bezpłatnych plenerów malarskich w miejscach już nieistniejących lub pełniących teraz inną funkcję niż kiedyś.

więcej

Opublikowano 25 maja

Dzikie Ballady Adama M.

Na deskach Miejskiego Domu Kultury

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...