Miejski Dom Kultury

W augustowie

„No co ty?! Królu złoty!”*, czyli inscenizacja „Legendy o Netcie”

15 czerwca 2018r.

Trzecia edycja Podlaskiego Pomostu Kultury, realizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, okazała się szczęśliwa dla Augustowskich Placówek Kultury.
Projekt p.n. „No co ty?! Królu zoty!” napisany przez instruktorkę MDK Alicję Kędzierską i Agnieszkę Joannę Turowską z Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie w połowie maja, znalazł się w grupie 17 wniosków, które będą realizowane w 2018 roku w naszym województwie.
Prace nad projektem integracyjno-kulturalnym już ruszyły. Jego nadrzędnym celem jest integracja środowisk augustowskich szkół oraz osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi oraz odkrywanie przed młodzieżą nieznanej historii i różnych oblicz rodzinnego miasta Augustowa. Aby pobudzić młodzież do wspólnego działania, pomysłodawczynie projektu postanowiły zainteresować jego uczestników nieznaną historią Augustowa i miejsc, w których jest codziennie, a zupełnie nie wie, jaka jest ich (wcale nie nudna!) przeszłość. Działania w ramach projektu prowadzić będą do powstania aktorsko-kukiełkowej inscenizacji mało znanej „Legendy o Netcie” – rzece przepływającej przez miasto. Data premiery jest już ustalona – 21.06.2018 o godz. 11:00 w sali Miejskiego Domu Kultury zaprezentujemy Państwu inscenizację, nad która pracowaliśmy (i nadal pracujemy!) przez niespełna miesiąc.
Zanim jednak obejrzycie Państwo finał zadania – zapraszamy do zapoznania się z krótkimi relacjami z poszczególnych etapów jego realizacji:

26 maja
Wyjazdem do Białostockiego Teatru Lalek zainaugurowaliśmy działania w ramach kulturalno-integracyjnego projektu p.n. „No co ty?! Królu złoty!” realizowanego dzięki Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Białymstoku i projektowi „Podlaski Pomost Kultury” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Owocem działań projektowych będzie inscenizacja teatralna „Legendy o Netcie”, którą przygotują uczniowie augustowskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.
Rekrutacja do projektu przeprowadzona w Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie przez Agnieszkę Turowską i Urszulę Sieńkowską-Cioch, w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Z. Augusta w Augustowie przez Beatę Tomaszewską oraz w augustowskiej Społecznej Szkole Podstawowej STO przez Ewę Rowińską wyłoniła 25 uczniów głodnych wrażeń i artystycznych przygód, którzy w dobrych humorach stawili się w sobotę o 9:00 pod Miejskim Domem Kultury, skąd wyruszyliśmy w drogę.
Pod czujnym okiem Alicji Kędzierskiej z Augustowskich Placówek Kultury, koordynatorki projektu, po niespełna dwóch godzinach dotarliśmy do Białostockiego Teatru Lalek, tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie w podziemiach teatru spoczywają lalki i inne rekwizyty, które mają za sobą bogatą sceniczną przeszłość. Zastaliśmy tam całą galerię pięknych, czasem przedziwnych postaci. Każdy z nas znalazł coś, co szczególnie przykuło jego uwagę, a niektórzy odnaleźli inspirację do kolejnego punktu naszej wyprawy.
Po wyjściu z piwnicy, poszliśmy na spotkanie z fantastycznymi paniami, które ugościły nas w Pracowni Plastycznej Teatru. Pod okiem pań, najpierw rysowaliśmy projekty lalek, a potem przystąpiliśmy do tworzenia wymyślonych przez nas postaci. Powoli, z początkowo bezkształtnych kawałków gąbki i patyków, powstawały bajkowe fantastyczne postaci – Shrek, panna młoda, księżniczki z czerwonymi włosami, dinozaury, azjatyckie piękności i inne czasem bardzo abstrakcyjne lalki. Wszystkie nasze dzieła wróciły razem z nami do Augustowa i liczymy na to, że pomogą ożywić nam trochę „Legendę o Netcie”, którą przygotowujemy.

5 czerwca
Drugie spotkanie projektowe w ramach przedsięwzięcia p.n. „No co ty?! Królu złoty!” odbyło się w augustowskim Miejskim Domu Kultury we wtorek 5 czerwca. Po wyjeździe do Białostockiego Teatru Lalek inaugurującym projekt, nadszedł czas na spotkanie z historią Augustowa i rzeką Nettą.
Na dobry początek dnia, Pani Beata Żukowska, przewodnik turystyczny, zabrała nas na spacer i w sposób niezwykle zajmujący opowiedziała o najdawniejszych dziejach naszego miasta. Pierwszym przystankiem na spacerowej historycznej trasie była Bazylika Mniejsza pw. Najświętszego Serca Jezusowego, której wieże niegdyś służyły za punkt obserwacyjny leśników, czuwających nad tym, by Puszczy Augustowskiej nie strawił pożar. Potem ulicą 3 Maja – jedną z najstarszych w mieście – ruszyliśmy pod budynek byłego Gimnazjum Nr 1, pierwszej i najdłużej funkcjonującej w Augustowie szkoły. Tam, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, pani Beata opowiedziała trochę o trudnej drodze naszego miasta do niepodległości.
Celem wyprawy była bohaterka naszych działań projektowych, czyli rzeka Netta. Błonia były cudowną scenerią dla opowieści o wodnych szlakach Augustowszczyzny, a pośród nich o najważniejszym – Kanale Augustowskim. Wisienkę na torcie stanowiła „Legenda o Netcie” odczytana przy akompaniamencie szumu rzecznych fal i cichym pokwakiwaniu kaczek – ten tekst właśnie młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Społecznej STO wystawi na scenie Miejskiego Domu Kultury w ramach podsumowania działań projektowych.
W drodze powrotnej do MDK-u zatrzymaliśmy się na chwilę przy filarach mostu na rzece – to bardzo szczególne miejsce bo niegdyś, właśnie rzeką Nettą przebiegała granica państwa. Zrobiliśmy sobie także zdjęcie grupowe przy zupełnie nowej atrakcji turystycznej - Ławeczce Beaty z Albatrosa. Tej samej, o której śpiewał niegdyś w swoim wielkim hicie Janusz Laskowski.
Spacer śladami historii Augustowa nie był jedyną atrakcją tego wtorkowego popołudnia. Po powrocie do domu kultury, jeszcze raz, na spokojnie, odczytaliśmy tekst, który będziemy wystawiać, rozdzieliliśmy role, opracowaliśmy koncepcje scenografii i kostiumów i zaplanowaliśmy kolejne etapy powstawania inscenizacji.

12 czerwca
Trzecie spotkanie projektowe w ramach przedsięwzięcia p.n. „No co ty?! Królu złoty!”, które odbyło się 12.06.2018 roku, upłynęło nam w radosno-twórczej atmosferze. Dzień rozpoczęliśmy – już drugi, i niestety ostatni, raz – od spaceru Beatą Żukowską. Tym razem Pani Przewodnik zabrała nas na krótką wycieczkę po Rynku Zygmunta Augusta, którą rozpoczęliśmy, oczywiście, od Kolumny Zygmunta. Tutaj dowiedzieliśmy się, ile jest prawdy w legendzie o wielkiej miłości króla Zygmunta Augusta II Mocnego i Barbary Radziwiłłówny i jak ma się ona do powstania miasta. A potem mogliśmy już ruszyć dookoła parku, by przyjrzeć się najciekawszym, zabytkowym elementom zabudowy – budynkowi poczty, która mieści się tam od 1939 roku oraz najstarszemu budynkowi przy Rynku Zygmunta Augusta, kamienicy w której noc spędził sam Napoleon Bonaparte zimą 1812 roku.
Była to także wspaniała okazja, by posłuchać o budynkach ważnych dla architektury Rynku Zygmunta Augusta, a jakie, niestety, nie zachował się do dziś – cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ratusza (dzisiejszy budynek Centrum Informacji Turystycznej), czy też pobliskiej Wielkiej Synagogi. We wtorek podziwialiśmy je tylko na zdjęciach, ale historyczny duch naszego Rynku unosił się w powietrzu ;)
Po powrocie ze spaceru, w Miejskim Domu Kultury, zabraliśmy się od razu do pracy – jedni kleili, drudzy malowali, inni wycinali, a kolejni owijali, wiązali i mocowali. W efekcie, po czterech godzinach spod naszych rąk wyszły pierwsze elementy scenografii do inscenizacji Legendy o Netcie, która będzie zwieńczeniem naszych działań projektowych.
W sali Miejskiego Domu Kultury wyrosło kilka drzew i krzewów, stanęły też fundamenty pewnego domostwa, a gdzieś pod ścianą można było dostrzec przechadzającego się majestatycznie jelonka (zrobionego z plastykowych butelek) i kilka kartonowych (ale to nie jest ich wada!) ptaków.
Wiemy też, że szyją się już kostiumy do inscenizacji, czekamy zatem z niecierpliwością na przyszły tydzień, by powrócić do pracy, zamontować wszystko na scenie i próbować grać.

Premiera już 21 czerwca – serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

*Działanie realizowane w ramach projektu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku „Podlaski Pomost Kultury”, będącego częścią programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...