Miejski Dom Kultury

W augustowie

O Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce

03 stycznia 2017r.

Tym razem czytano wiersze podejmujące bardzo istotny dla poetów temat śmierci. Spotkaniu patronowały słowa: „Nie wszystek umrę” pochodzące z „Pieśni III” Horacego, rzymskiego liryka, żyjącego w latach 65 - 8 p.n.e. Własne utwory przedstawili: Genowefa Balukiewicz, Irena Batura, Bożena Daniłowicz, Józefa Drozdowska, Maria Leończuk, Janina Osewska, Jan Saczko, Tomasz Sieczkowski i Urszula Sieńkowska-Cioch. Przeczytano także dostarczone organizatorom wiersze osób niemogących tym razem osobiście uczestniczyć w spotkaniu: Beaty Bronakowskiej-Sanak, Mateusza Ciocha, Barbary Gałczyńskiej i osoby pragnącej zachować anonimowość. Przypomniano też strofy poetów już nieżyjących: Klemensa Bondzio, Zofii Proniewicz i Ireny Suszyńskiej.

A oto, jak przystało na mały jubileusz, krótka historia dotychczasowych spotkań. W 2014 roku przekazano księgozbiór byłej Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli do Miejskiej Biblioteki Publicznej Augustowskich Placówek Kultury i utworzono Filię nr 2 w budynku „Kodremu” przy ul. Komunalnej. Wówczas zrodził się pomysł, by miejsce to rozbrzmiewało poezją, by czytano w nim wiersze oraz przy herbatce rozmawiano o literaturze i sztuce. Zaplanowano również, że poetyckim popołudniom towarzyszyć będą wystawy plastyczne. W założeniu postanowiono, że spotkania będą miały za zadanie promocję twórców z Augustowa i okolic w tutejszym środowisku, a jeżeli to będzie możliwe, również poza nim.

Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce zainaugurowano 14 grudnia 2014 roku. Wówczas swoją twórczość przedstawiły Irena Batura, Bożena Diemjaniuk, Maria Leończuk i Janina Osewska. Temu i kolejnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa zimowych pejzaży malowanych igłą autorstwa Haliny Korzenieckiej. W czasie tegoż grudniowego popołudnia można było również podziwiać jej bożonarodzeniowe rękodzieło artystyczne. Podczas drugiego spotkania, 18 stycznia 2015 roku, własne wiersze czytały: Barbara Gałczyńska, Celina Mieńkowska i Barbara Ostaszewska, zaś utwory, niemogących uczestniczyć w spotkaniu Zofii Metelickiej i Ireny Krzywińskiej, zaprezentowali Joanna Lisek i Wojciech Krzywiński. Gościem wieczoru był również młodziutki gitarzysta Konrad Boszko. W kolejne popołudnie poetyckie, w dniu 22 lutego, zaprezentowały się Genowefa Balukiewicz, Krystyna Gudel, Lucyna Jakubiak, Zofia Piłasiewicz i Krystyna Walicka. Temu i następnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii Jadwigi Koniecko. Złożyły się na nią kompozycje pejzaży połączonych z poetyckimi tekstami augustowian. W czasie popołudnia 15 marca muza zeszła w objęcia męskie. Wiersze swoje czytali Jacek Dobrowolski, Tomasz Sieczkowski, Janusz Sowiński i Erazm Stefanowski, zaś utwory Tadeusza Dawidejta zaprezentował Wojciech Batura. W kolejne literackie posiady, 19 kwietnia, przedstawiły swoje wiersze Beata Bronakowska-Sanak, Bożena Daniłowicz, Józefa Drozdowska, Mirosława Janicka, Urszula Sieńkowska-Cioch i Leonarda Szubzda. Podczas tej i kolejnej prezentacji poezji można było oglądać wystawę fotografii przyrodniczej autorstwa Krzysztofa Anuszkiewicza. W niedzielę 27 września przywołano nieżyjących już poetów związanych z Augustowem i okolicami. Wspominano autorów i czytano ich wiersze. Bohaterami tegoż spotkania byli: Anatol Batura, Krzysztof Boetzel, Klemens Bondzio, Janina Brzostowska, Stanisław Dylnicki, Krystyna Eichler, Stefan Eichler, Józef Golubiewski, Tomasz Granacki, Zbigniew Herbert, Marian Jonkajtys, Henryk Kodź, Leokadia Kopiczko, Wojciech Małachowski, Henryk Milewski, Halina Oliszewicz, Leon Pasternak, bł. ks. Michał Piaszczyński, Zofia Proniewicz, Józefina Rogosz-Walewska, Włodzimierz Scisłowski, Irena Suszyńska, Franciszka Wierzbicka, Irena Wysocka-Szukiewicz i Eugeniusz Żytomirski. Podczas wspomnianych przeze mnie spotkań można było również zapoznać się z książkami prezentowanych poetów i antologiami, w których zamieszczali swoje wiersze.

Od 6 grudnia 2015 roku spotkania pogwarowe przybrały nieco inny charakter. Od tej pory są one tematyczne. Swoje wiersze zaprezentować mogą wszyscy twórcy posiadający teksty wpisujące się w konwencję spotkania. Ostatnie popołudnie poetyckie 2015 roku poświęcone było twórczości związanej z Adwentem, Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem i zimą. Towarzyszyła mu, jak również i kolejnemu spotkaniu, wystawa grafiki Renaty Rybsztat. Poeci z czytelnikami spotkali się ponownie 10 kwietnia 2016 roku na pogwarkach poświęconych poezji opiewającej Niedzielę Palmową, Wielkanoc i wiosnę, zaś poetyckimi wrażeniami z wojaży bliskich i dalekich, dzielili się w swoich wierszach 4 września. Temu i wspomnianemu na początku tekstu spotkaniu listopadowemu z b.r. towarzyszyła wystawa fotografii Janiny Osewskiej przywiezionych z podróży do dalekiego Nowego Jorku. W zbiorowych, tematycznych prezentacjach poezji, niektórzy z twórców zaprezentowali się po jednym razie, inni po dwa razy, ale byli i tacy, którzy odpowiedzieli na każde zaproszenie. W owych spotkaniach swoje wiersze przedstawiali sami, a jeżeli nie mogli w nich uczestniczyć osobiście, poprzez recytację innych osób, następujący autorzy: Genowefa Balukiewicz, Irena Batura, Beata Bronakowska-Sanak, Mateusz Cioch, Bożena Daniłowicz, Józefa Drozdowska, Bogusław Falicki, Barbara Gałczyńska, Krystyna Gudel, Maria Leończuk, Lidia Łazarska, Janina Osewska, Honorata Ostasiewicz, Zofia Piłasiewicz, Jan Saczko, Tomasz Sieczkowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Janusz Sowiński, Erazm Stefanowski i Ewa Wojtków. Recytowano utwory Rafała Jaworskiego z Tych, Katarzyny Ryrych z Wieliczki i ks. prof. Jerzego Sikory z Ełku. Czytano przez ten czas również wiersze nieżyjących już augustowian: Anatola Batury, Klemensa Bondzio, Zofii Proniewicz i Ireny Suszyńskiej, a także klasyków literatury polskiej: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Lechonia, Stanisława Młodożeńca, Leonarda Podhorskiego-Okołowa i Artura Marii Swinarskiego.

Dziesięć poetyckich niedziel mamy już za sobą. Chcą w nich uczestniczyć zarówno poeci jak i miłośnicy poezji, więc wypada nadal je kontynuować. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie w lutym przyszłego roku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Kota, spotkamy się na popołudniu kocim, ponieważ te piękne i mądre zwierzęta, szczególnie upodobane przez poetów, będą tematem przewodnim czytanych wierszy. Koty będą także królować na wystawie. Będzie to wystawa zbiorowa, swego rodzaju mozaika artystyczna. Zaprezentowane zostaną na niej różne dzieciny plastyki i rzemiosła artystycznego.

Plakaty i zaproszenia na Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce są dziełem Renaty Rybsztat. Jeden raz wspomagała ją w tym Krystyna Bakuniewicz, zaś prowadziła je dotąd Józefa Drozdowska. Organizatorem spotkań jest Miejska Biblioteka Publiczna APK w Augustowie. A oto kilkanaście zdjęć z dwóch ostatnich spotkań.
Tekst Józefa Drozdowska, fot. Józefa Drozdowska i Anna Oleksy.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...