Miejski Dom Kultury

W augustowie

Promocja książki Józefy Drozdowskiej „Opowieści z domu pod topolą”

10 kwietnia 2018r.

Nie powinno to nikogo dziwić – Józefa Drozdowska jest dobrze znana we wcale nie takim małym augustowskim „światku literackim”, ale nie tylko… To poetka, autorka książek dla dzieci, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, przewodnik turystyczny; jest członkiem Związku Literatów Polskich. Debiutowała w 1978 r. w „Prometeju” i „Gazecie Współczesnej”. Publikowała też w wielu innych czasopismach, m.in. „Przeglądzie Augustowskim”, „Krajobrazach” i „Martyrii”. Jej utwory zamieszczano w antologiach i podręcznikach, jak również tłumaczono na język białoruski, litewski i esperanto. Współredaktorka książek: „Powołany: antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu”, „Augustowscy ułani”, „Pamiętnika I Zjazdu Rodziny Malinowskich”, a jej poezja była wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za książkę dla dzieci "Rozmowy z Izabelką" oraz Złotą Buławą Hetmańską za cykl wierszy „Mieszkającym nad Biebrzą”. Przez wiele lat spotykała się z Państwem w sali MDK-u na czwartkowych spotkaniach literackich, teraz jest organizatorką Niedzielnych Pogwarków Poetyckich przy Herbatce, a w niedzielę wystąpiła w trochę innej roli – bohaterki spotkania.

„Opowieści z domu pod topolą”, o którą wypytywała Autorkę Alicja Kędzierska, ukazała się jako trzecia z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego wydawcą jest Jamiński Zespół Indeksacyjny. To zbiór wspomnień, impresji literacko-etnograficznych nawiązujących do tradycji świątecznych i obrzędowych Augustowszczyzny pięknie zilustrowany przez Renatę Rybsztat, która jest także autorką grafiki okładkowej.

Wokół tej tematyki właśnie toczyło się niedzielne spotkanie – skupiliśmy się na wiosennym czasie i wciągnęliśmy bardzo liczną widownię w dyskusję o wielkanocnych zwyczajach oraz tych związanych z Nabożeństwami Majowymi na podaugustowskich wsiach. Nie zabrakło również wspomnień i anegdot Pani Józefy, związanych z pisaniem tekstów zawartych w książce, a Olga Bieniewska i Maciej Gudewicz z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” w przepięknych strojach odczytali dwie „Opowieści z domu pod topolą”, które dotyczą właśnie tych zwyczajów. Ostatnim punktem spotkania, tuż po serdecznych gratulacjach płynących z każdej strony, było podpisywanie książek przez Autorkę.

Jeśli ktoś z Państwa nie zdążył zakupić „Opowieści z domu pod topolą” w niedzielę, może to uczynić w Miejskim Domu Kultury, gdzie prowadzona jest sprzedaż.

APK – Miejski Dom Kultury ze swojej strony gratuluje Pani Józefie Drozdowskiej wspaniałej (mamy nadzieję nie ostatniej) publikacji i serdecznie dziękuje, przede wszystkim, widowni za bardzo liczne przybycie, Panu Ryszardowi Korąkiewiczowi z Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego za słowo wstępu, Pani Halinie Poźniakowskiej i młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” – Oldze Bieniewskiej i Maciejowi Gudewiczowi – za uświetnienie spotkania oraz Kwiaciarni „Red Rose” i Muzeum Ziemi Augustowskiej za wypożyczenie eksponatów do scenografii.
APK – MDK

Zdj. Adam Bajkowski

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 17 stycznia

Ferie z Nudołamaczem!

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają wszystkie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy podczas ferii.

więcej

Opublikowano 19 listopada

Sprzedaż samochodu Renault Trafic

Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają do azpoznania się z ogłoszeniem o przetargu na sprzedaż samochodzu Renault Trafic.

więcej

Opublikowano 04 września

Zajęcia kreatywne

Zapraszamy na zajęcia kreatywne do Domu Kultury

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...