Miejski Dom Kultury

W augustowie

Relacja z wernisażu Marii Kazimierczyk

16 sierpnia 2019r.

9 sierpnia 2019 r. w Małej Galerii APK odbył się wernisaż malarstwa młodej, utalentowanej artystki rodem z Augustowa. Ekspozycja to kilkanaście prac wybranych, które są dorobkiem pracy z lat 2012-19. Pasja do tworzenia i rejestracji najbliższego otoczenia w połączeniu z nieustannym kształceniem techniki i warsztatu malarskiego z pewnością zaowocuje następnymi wystawami.

Autorka wystawy o sobie

Urodziłam się w 1992 roku w Augustowie. Sztuką (głównie malarstwem i rysunkiem) zajmuję się od około 10 lat. W 2012 roku rozpoczęłam studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczyłam się techniki malarskiej w pracowniach prof. Artura Winiarskiego oraz prof. Wojciecha Cieśniewskiego. Po 3 latach wyjechałam do Drezna, by rozwijać się artystycznie na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Studia w pracowniach światowej klasy profesorów m.in. pracowni malarstwa eksperymentalnego, prowadzonej przez prof. Christiana Sery znacznie wypłynęły na moje postrzeganie obrazu. Na przestrzeni lat, moje prace można było podziwiać m.in. w Płockiej Galerii Sztuki czy w Muzeum Lipsiusbau w Dreźnie. W 2019 zostałam laureatką konkursu organizowanego przez Pracownię Duży Pokój w Warszawie, organizację non – profit zajmującą się promocją młodej sztuki. Moje obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Łotwie, Niemczech, Austrii itd...

Na wystawę w Augustowie wybrałam obrazy, które powstały „z patrzenia” na to, co mnie otacza. Malując to, co jest wokół mnie, tak, jak ja to widzę, medytując nad kolorem i formą, starałam się znaleźć odpowiednie środki wyrazu dla zaobserwowanej sytuacji. Prace z lat 2012 – 2015 charakteryzują się precyzją i dokładnością. Są udaną próbą zarejestrowania rzeczywistości w sposób realistyczny. W nowszych pracach z lat 2016 – 2019, widać stopniowe uwalnianie się z konwencji malarstwa akademickiego, delikatne przejście z natury do abstrakcyjnej wolności, która coraz bardziej pochłania mnie i fascynuje. Najbardziej interesujące są dla mnie prace powstałe po ukończeniu studiów, szczególnie te wykonane pastelami, kiedy to świadoma zasad rządzących obrazem, daję się ponieść chwili i po prostu maluję, odkrywając mój własny styl, który ujawniał się już od pierwszych pociągnięć pędzlem w liceum. Tworząc, nieustannie sama sobie zaprzeczałam, eksperymentując, niszcząc nieraz z żalem płótna i malując je do nowa, a wszystko po to, by stać się jak najlepszą malarką. Po latach eksperymentów na studiach, ostatecznie powróciłam do punktu wyjścia: inspirując się malarstwem Van Gogha, który był pionierem sztuki współczesnej, znajduję przyjemność w naśladowaniu form natury i łapaniu ulotnych chwil subiektywnego piękna, które nas otacza. Dążę do ukazania świata z mojego punktu widzenia. Wybór obrazów w ten sposób powstałych, prezentuję Państwu na „Wystawie Sztuki Współczesnej”, dowodząc, że malarstwo jeszcze nie odeszło do lamusa, wręcz przeciwnie – ma się dobrze. Konsekwencja w działaniu doprowadziła mnie do stworzenia indywidualnego stylu, który nazywam nowoczesnym romantyzmem. Malując z natury: o zmroku; siedząc na środku pola, kiedy właśnie zbiera się na deszcz; na krawężniku drogi prowadzącej do domu; we własnym pokoju o świcie; na cmentarzu; w lesie; nad jeziorem w wietrzny dzień czy na szczycie góry w Kazimierzu Dolnym, rozkładam farby, biorę płótno, tekturę albo rozcięty karton z supermarketu i rejestruję na nim rzeczywistość szczerzej niż aparat fotograficzny.

Wystawy:

  • 2019 - WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / wystawa indywidualna, Mała Galeria MDK, Augustów
  • 2019 - LĘKI / wystawa grupowa, Pracownia Duży Pokój, Warszawa
  • 2018 - HINTERHOF / (współpraca z Dirk Boerner), Leisniger Str. 46 (offspace), Drezno
  • 2018 - Wystawa Dyplomowa, Hochschule für Bildende Künste Dresden
  • 2017 - LIPSIUS VIBES / wystawa grupowa w muzeum Lipsius Bau - Staatliche Kunstsammlungen Dresden
  • 2017 - HOME, 53°49'N, 23°0'E / wystawa indywidualna, Fein Sinn Cafe, Drezno
  • 2016 - HITHERTO STRANGERS / wystawa grupowa, Brühlsche Terrasse Gallerie, Drezno
  • 2016 - OPEN KAPLICA / wystawa grupowa (współpraca z Lisa Geyh), ASP Kaplica, Warszawa
  • 2015 - ANIMA MUNDI / wystawa indywidualna, Projekt „Las”, Oficyna (offspace), Łódź
  • 2013 - PORANEK DZIECIŃSTWA / wystwa grupowa, Płocka Galeria Sztuki, Płock

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 02 września

Oświadczenie organizatora

Planowaliśmy uraczyć Was koncertem jednego z najlepszych artystów polskiej sceny hip-hopowej w programie 10. Urodzin DKF-u KINOCHŁON. Niestety, nie udało się...

więcej

Opublikowano 05 sierpnia

Augustów jak malowany – malowany historią

Zapraszamy Dzieci z Augustowa i okolic w wieku od 7 lat do wzięcia udziału w fantastycznym projekcie. Nasze przedsięwzięcie to cykl bezpłatnych plenerów malarskich w miejscach już nieistniejących lub pełniących teraz inną funkcję niż kiedyś.

więcej

Opublikowano 25 maja

Dzikie Ballady Adama M.

Na deskach Miejskiego Domu Kultury

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...