Miejski Dom Kultury

W augustowie

Relacja z wernisażu Marii Kazimierczyk

16 sierpnia 2019r.

9 sierpnia 2019 r. w Małej Galerii APK odbył się wernisaż malarstwa młodej, utalentowanej artystki rodem z Augustowa. Ekspozycja to kilkanaście prac wybranych, które są dorobkiem pracy z lat 2012-19. Pasja do tworzenia i rejestracji najbliższego otoczenia w połączeniu z nieustannym kształceniem techniki i warsztatu malarskiego z pewnością zaowocuje następnymi wystawami.

Autorka wystawy o sobie

Urodziłam się w 1992 roku w Augustowie. Sztuką (głównie malarstwem i rysunkiem) zajmuję się od około 10 lat. W 2012 roku rozpoczęłam studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczyłam się techniki malarskiej w pracowniach prof. Artura Winiarskiego oraz prof. Wojciecha Cieśniewskiego. Po 3 latach wyjechałam do Drezna, by rozwijać się artystycznie na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Studia w pracowniach światowej klasy profesorów m.in. pracowni malarstwa eksperymentalnego, prowadzonej przez prof. Christiana Sery znacznie wypłynęły na moje postrzeganie obrazu. Na przestrzeni lat, moje prace można było podziwiać m.in. w Płockiej Galerii Sztuki czy w Muzeum Lipsiusbau w Dreźnie. W 2019 zostałam laureatką konkursu organizowanego przez Pracownię Duży Pokój w Warszawie, organizację non – profit zajmującą się promocją młodej sztuki. Moje obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Łotwie, Niemczech, Austrii itd...

Na wystawę w Augustowie wybrałam obrazy, które powstały „z patrzenia” na to, co mnie otacza. Malując to, co jest wokół mnie, tak, jak ja to widzę, medytując nad kolorem i formą, starałam się znaleźć odpowiednie środki wyrazu dla zaobserwowanej sytuacji. Prace z lat 2012 – 2015 charakteryzują się precyzją i dokładnością. Są udaną próbą zarejestrowania rzeczywistości w sposób realistyczny. W nowszych pracach z lat 2016 – 2019, widać stopniowe uwalnianie się z konwencji malarstwa akademickiego, delikatne przejście z natury do abstrakcyjnej wolności, która coraz bardziej pochłania mnie i fascynuje. Najbardziej interesujące są dla mnie prace powstałe po ukończeniu studiów, szczególnie te wykonane pastelami, kiedy to świadoma zasad rządzących obrazem, daję się ponieść chwili i po prostu maluję, odkrywając mój własny styl, który ujawniał się już od pierwszych pociągnięć pędzlem w liceum. Tworząc, nieustannie sama sobie zaprzeczałam, eksperymentując, niszcząc nieraz z żalem płótna i malując je do nowa, a wszystko po to, by stać się jak najlepszą malarką. Po latach eksperymentów na studiach, ostatecznie powróciłam do punktu wyjścia: inspirując się malarstwem Van Gogha, który był pionierem sztuki współczesnej, znajduję przyjemność w naśladowaniu form natury i łapaniu ulotnych chwil subiektywnego piękna, które nas otacza. Dążę do ukazania świata z mojego punktu widzenia. Wybór obrazów w ten sposób powstałych, prezentuję Państwu na „Wystawie Sztuki Współczesnej”, dowodząc, że malarstwo jeszcze nie odeszło do lamusa, wręcz przeciwnie – ma się dobrze. Konsekwencja w działaniu doprowadziła mnie do stworzenia indywidualnego stylu, który nazywam nowoczesnym romantyzmem. Malując z natury: o zmroku; siedząc na środku pola, kiedy właśnie zbiera się na deszcz; na krawężniku drogi prowadzącej do domu; we własnym pokoju o świcie; na cmentarzu; w lesie; nad jeziorem w wietrzny dzień czy na szczycie góry w Kazimierzu Dolnym, rozkładam farby, biorę płótno, tekturę albo rozcięty karton z supermarketu i rejestruję na nim rzeczywistość szczerzej niż aparat fotograficzny.

Wystawy:

  • 2019 - WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / wystawa indywidualna, Mała Galeria MDK, Augustów
  • 2019 - LĘKI / wystawa grupowa, Pracownia Duży Pokój, Warszawa
  • 2018 - HINTERHOF / (współpraca z Dirk Boerner), Leisniger Str. 46 (offspace), Drezno
  • 2018 - Wystawa Dyplomowa, Hochschule für Bildende Künste Dresden
  • 2017 - LIPSIUS VIBES / wystawa grupowa w muzeum Lipsius Bau - Staatliche Kunstsammlungen Dresden
  • 2017 - HOME, 53°49'N, 23°0'E / wystawa indywidualna, Fein Sinn Cafe, Drezno
  • 2016 - HITHERTO STRANGERS / wystawa grupowa, Brühlsche Terrasse Gallerie, Drezno
  • 2016 - OPEN KAPLICA / wystawa grupowa (współpraca z Lisa Geyh), ASP Kaplica, Warszawa
  • 2015 - ANIMA MUNDI / wystawa indywidualna, Projekt „Las”, Oficyna (offspace), Łódź
  • 2013 - PORANEK DZIECIŃSTWA / wystwa grupowa, Płocka Galeria Sztuki, Płock

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...