Miejski Dom Kultury

W augustowie

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

05 grudnia 2023r.

Augustowskie Placówki Kultury w piątek 24 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w Małej Galerii APK wernisażem wystawy „Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…”, podsumowały projekt* pod takim samym tytułem.

Zadanie polegało na organizacji i realizacji pięciu spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych mieszkańców Augustowa oraz okolic. Spotkania dotyczyły augustowskich tradycji, ściśle związanych z kulturą ludową regionu oraz zapomnianych zawodów tak, by kontynuować kultywowanie lokalnych zwyczajów i przywracać o nich pamięć. Od września do października 2023 roku odbyły się warsztaty garncarskie, motania lalek, zajęcia haftu, tkania oraz warsztaty zielarskie. Każdemu spotkaniu warsztatowemu towarzyszył wykład wprowadzający w tematykę zajęć oraz drobny lokalny poczęstunek.

Podsumowanie projektu stanowiła powarsztatowa wystawa prac wykonanych podczas wszystkich zajęć projektowych wraz z wernisażem oraz folder dokumentujący przebieg realizacji zadania, który właśnie Państwo czytacie.

Projekt „Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…” miał na celu, przede wszystkim, ocalenie przed zanikaniem regionalnych tradycji we współpracy z lokalnymi twórcami ludowymi i rzemieślnikami związanymi z kulturą ludową. Poprzez warsztaty tematyczne poświęcone często zapomnianym zawodom i rękodziełu ludowemu jest realna szansa, by przekazać regionalną tradycję kolejnym pokoleniom oraz zintegrować zarówno twórców regionalnych z odbiorcami kultury, jak i odbiorców kultury ludowej funkcjonujących w różnych środowiskach zawodowych i wiekowych.

Podjęte działania, mamy nadzieję, zaspokoiły szereg potrzeb ich uczestników - od potrzeby integracji, którą wzmocnił przedłużający się okres pandemii, przez potrzebę poczucia patriotyzmu lokalnego i tożsamości lokalnej, aż po potrzebę kształcenia i nabywania nowych umiejętności. Zorganizowane w ramach zadania zajęcia edukacyjno-artystyczne stanowiły bowiem bazę do integracji lokalnej społeczności, a nade wszystko, do przywrócenia wartości zanikającym technikom rękodzieła i rzemiosła ludowego.

Wystawa była czynna od 22.11.2023. do 29.11.2023. zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu, którą przygotowały dla nas Ewa Woroniecka i Wiktoria Woroniecka.

* Projekt „Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…” dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...