Miejski Dom Kultury

W augustowie

20:00

Zdjęcie wydarzenia

MOSKWA - koncert

18 września 2020r. 20:00

Bilet 35 zł do nabycia w Miejskim Domu Kultury ul. Nowomiejska 41
Tel: 87 643 36 59

Grupa powstała w 1983 roku w Łodzi z inicjatywy basisty Piotra „Rogoza” Rogozińskiego, gitarzysty Pawła „Gumy” Gumoli oraz perkusisty Tomasza Grona. Pod koniec roku zadebiutowali publicznie, występując na festiwalach – Kontrrockowisko i Prawdziwe Brzmienie Łodzi.
Rok później nagrali swoje pierwsze demo, które wysłane do Jarocina pozwoliło im zakwalifikować się do grona tak zwanej „złotej ósemki” laureatów. Kilka miesięcy później, w łódzkim oddziale Polskiego Radia, zarejestrowali swoje cztery nagrania, które oficjalnie, ukazały się dopiero w 1998 roku – na składance „Porzucona generacja”. W 1985 roku pojawili się na trzech dużych imprezach – poznańskiej Rock Arenie, Rock Famie w Świnoujściu oraz jarocińskim Festiwalu Muzyki Rockowej. Fragmenty występu na tym ostatnim trafiły potem do filmu dokumentalnego „Jarocin '85”.

Na początku następnego roku doszło do przetasowań personalnych – ze składem pożegnali się Groń i Rogoziński, a na ich miejsce pojawili się – bębniarz Jarek „Wózek” Woźniak oraz basista Dariusz „Balon” Adryańczyk. W lecie znów wystąpili na festiwalu w Jarocinie, a jesienią pojawili się na warszawskiej imprezie Róbrege i nagrali swoje oficjalne demo „Nigdy!”. Z końcem roku znów nastąpiły w grupie zmiany osobowe – na miejsce Wózka i Balona przyjęto basistę Dariusza „Maleo” Majelonka oraz perkusistę Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego. Wraz z tymi roszadami nastąpiła także mała zmiana w brzmieniu grupy – z typowego punka zaczęto iść w kierunku bardziej melodyjnego rock and rolla. Kolejny rok przyniósł nowy utwór „Wiem”, udział w festiwalach, a także kolejne przygotowania do debiutanckiej płyty.

W latach 1988-1989 grupa nie miała stałego składu – ciągle zjawiali się jacyś nowi muzycy, ale nie przeszkodziło to zespołowi intensywnie koncertować. Tymczasem, w 1989 roku ukazał się ich długo oczekiwany pierwszy album studyjnym zatytułowany po prostu „Moskwa”. Idą za ciosem, niedługo potem muzycy znów weszli do studia nagrań i przygotowali materiał na drugi krążek – „Życie Niezwykłe”. Nagrano go w składzie - Paweł „Guma” Gumola (gitara), Piotr "Stopa" Żyżelewicz (perkusja), Jacek Topolski (bas), Piotr Jełowicki (gitara) oraz Leszek Sokołowski (gitara). Co ciekawe, w warstwie brzmieniowej – płyta była kolejnym ustępstwem grupy na rzecz lżejszego rockowego grania, wzbogaconego o elementy bluesa.

Pod koniec 1990 roku Moskwa zagrała kilka koncertów i miało się okazać, że to jej ostatnie występy. W połowie następnego roku bowiem, muzycy postanowili rozwiązać zespół i pójść każdy w swoją stronę – Maleo i Stopa zaangażowali się działalność Izraela i Armii, Gumula powołał do życia zespół reggae – 5000 lat, a Gogo Szulc zakotwiczył w TILCIE.

W 2001 roku doszło do reaktywacji Moskwy. W nowym składzie znaleźli się – Paweł „Guma” Gumola (gitara), Tomasz „Mech” Wojciechowski (gitara), Krzysztof Grudziński (bas) oraz Jacek Cynkier (perkusja). Pod koniec roku zaczęli trasę koncertową, którą z powodzeniem kontynuowali w kolejnym roku, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. W drugiej połowie 2002 roku do sklepów trafiła reedycja ich pierwszej płyty „Moskwa”, poszerzona o bonusy z sesji nagraniowych i utwory koncertowe. W tym samym czasie z formacji odszedł Cynkier, a jego miejsce zajął znany z Proletaryatu – Piotr Pniak. W 2003 roku zagrali wspólną trasę z Dezerterem, a także pojawili się na jednej scenie u boku Abaddonu i GBH.

Na początku 2005 roku, z okazji 20-lecia formacji, w warszawskiej Stodole, odbył się jubileuszowy koncert, podczas którego na scenie pojawili się między innymi – Maleo i Stopa. W lecie zagrali na Przystanku Woodstock, a rok później pojechali w trasę razem z Armią.

Oficjalna strona: http://myspace.com/moskwaband

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją zapisów Regulaminu Imprez organizowanych przez APK w czasie trwania pandemii Covid - 19, znajdującego się na stronie www.apk.augustow.pl. Uczestnictwo w koncercie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów organizacyjnych i promocyjnych. Organizatora na podstawie Art. 6 ust.1 lit. a), b), c) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych RODO z dn. 27 kwietnia 2016 r.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 21 października

Plastyczne eksperymenty 17 X 2020

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjątkowego wydarzenia.

więcej

Opublikowano 14 października

MOSKWA - koncert 18 września 2020

Ten koncert miał odbyć się podczas festiwalu Augustoff Live. Niestety. Festiwal się nie odbył. Ale myśmy wszyscy Moskwy chcieli.

więcej

Opublikowano 14 października

Manipulation - koncert 9 października 2020

Po raz kolejny wnętrze klubu Iskra nawiedziły dźwięki, które uczestników tego koncertu przeniosły w inny wymiar. Wszystko za sprawą trasy Empire of Utopia Tour 2020.

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...