Miejski Dom Kultury

W augustowie

18:30

Zdjęcie wydarzenia

Noc Świętojańska nad Nettą

23 czerwca 2024r. 18:30

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają do zabawy w prasłowiańskim klimacie. W niedzielę 23 czerwca 2024r. już po raz kolejny błonia nad rzeką Nettą staną się miejscem świętojańskiego pikniku, na którym nie zabraknie tradycyjnych, ludowych elementów, dobrej muzyki i fantastycznej zabawy dla małych i dużych.

Impreza, której początek zaplanowano na 18:30, w swoim programie przewiduje moc atrakcji dla małych i dużych, m.in. malowanie kwiatu paproci, animacje i zabawy dla dzieci dla dzieci, warsztaty zielarskie i, oczywiście, wicie wianków!

O muzyczną duchową ucztę zadbają w tym roku muzycy z WOWAKIN, a to jeszcze nie koniec atrakcji – o zachodzie słońca obejrzymy „Kwiat Paproci”- spektakl Teatru Latarnia.

Wstęp wolny – zapraszamy serdecznie

Zioła w Noc Świętojańską – godz. 19:30 – poznamy znaczenie ziół podczas obrzędów Nocy Świętojańskiej. Wykonamy własnoręcznie kadzidła – kompozycje z kwiatów i ziół, gałązek drzew oraz umieszczanie w nich intencji. Nie trudno zgadnąć, że intencja towarzysząca temu procesowi będzie związana z miłością. Każdy uczestnik wybierze, czy intencja miłości będzie do ukochanego, ukochanej, do siebie, świata czy natury.

Prowadzenie: Edyta Wysocka – Jeżówka

Wstęp bezpłatny – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY – tel. 87 643 36 59

WOWAKIN – koncert – godz. 19:30 – zespół tworzą Paula Kinaszewska - skrzypaczka i śpiewaczka, Bartłomiej Woźniak - kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista i Mateusz Wachowiak - harmonista. Ich wspólną pasją jest muzyka, a szczególnie polska muzyka ludowa. Odkrywają przed nami świat polek, mazurków, oberków, walczyków, fokstrotów - czyli świat królującej niegdyś w Polsce muzyki tanecznej, będącej niezapisanym a fascynującym skarbem polskiej wsi. Muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starego pokolenia muzykantów i śpiewaczek. Przyjaźnią się z wieloma muzykami ze wsi. Muzyka zawarta na tej płycie pochodzi z tradycji regionów radomskiego, kieleckiego i sannickiego.

KWIAT PAPROCI - spektakl Teatru Latarnia. - 21:03 (godzina zachodu słońca)

Widowisko zostało zrealizowane na podstawie baśni Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci” opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater - Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem - gdzie jest prawdziwe szczęście? W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym. Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.

W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom... a może warto? Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego "happy endu". Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy... i właśnie przez to tak poruszający.

Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci - członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.

W spektaklu, przeznaczonym za równo dla dzieci, jak i dla dorosłych, zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...