Wirtualny MDK

Zapraszamy do poczytania, oglądnięcia filmu i stworzenia własnego obrazu, którego tematem będą nasze łąki, leśne drogi, ścieżki i inne motywy, które Was zainspirują. Idźcie śladem mistrza Stanisławskiego, prześlijcie zdjęcia prac na adres: enatary50@gmail.com, stworzymy galerię wirtualną. Technika dowolna malarstwo olejne, akrylowe, akwarela, pastel, rys.ołówkiem i inne techniki. Na Wasze prace czekamy do 21 czerwca. Podpisz pracę imieniem.

Twórczość Jana Stanisławskiego przedstawiciela polskiego modernizmu. Stanisławski malował wyłącznie pejzaże niewielkiego formatu. Charakterystyczne w jego twórczości jest traktowanie przedmiotu obrazu jako czegoś otwartego, a samego dzieła – jako fragmentu większej całości. Często zostawała ona podporządkowywana jednemu motywowi. Na swoich obrazach nie umieszczał postaci ludzi czy zwierząt. Skupiał się na roślinach, obłokach, pogodzie. Zwracał uwagę na szczegóły. Dla dojrzałej fazy twórczości charakterystyczna jest syntetyzacja form. Posługiwał się szeroką plamą barwną, studiował zmiany światła i koloru o różnych porach dnia i roku, dążył do uchwycenia rytmu i nastroju przyrody.

Film Jan Stanisławski. Malarski poeta pejzażu - PRZEJDŹ

Zajęcia szycia - Truskawka breloczek

Wszyscy czekamy aż sytuacja pozwoli nam wyjść z domu i się uściskać. Niewżne czy ze znajomym czy nie. Ważne, że bezpiecznie. Czekamy też na świeże wiosenne i letnie owoce i warzywa. Póki nie doznamy jak rozpływają nam się w ustach, proponujemy abyście wspólnie z dziećmi uszyli truskawkę.

Filmik instruktażowy powstał w Augustowkich Plaówkach Kultury, dzięki jego pracownikom.

Maseczka dla seniora

Maseczki seniorom szyje zespół Augustowskich Placówek Kultury.
Zamówione telefonicznie maseczki są bezpłatne, bezpłatnie też, od poniedziałku rozwozimy je seniorom i wieszamy na klamkach drzwi wejściowych domu lub mieszkania.

Obraz jak malowany "Pejzaż"

Zapraszamy Was dzieci, młodzież do namalowania pejzażu, nie tylko wiosennego. Zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie miejsce, które najmilej wspominacie. Może byliście w górach, lesie, nad jeziorem czy w sadzie. Spróbujcie namalować obraz. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można wyjść w plener i cieszyć się urokami tej pory roku. Wasze prace zamieścimy w naszej internetowej Galerii, którą będziecie mogli zobaczyć od 17 kwietnia. Przesyłajcie zdjęcia prac na adres rreennaattaa@o2.pl, podpisane imieniem i wiekiem.

Filmik instruktażowy powstał w Augustowkich Plaówkach Kultury, dzięki jego pracownikom.

Bal piracki w MDK 2002

Do stu tysięcy diabłów morskich, co za historia!
Przekopując się przez archiwum zdjęciowe naszego domu kultury można natknąć się na prawdziwe perełki, z którymi z radością będziemy się z Państwem dzielić. I tak oto dziś kilka zdjęć, kilka wspomnień z balu pirackiego, który odbył się w domu kultury 26 stycznia podczas ferii zimowych w 2002 roku!
Nad bezpiecznym i radosnym przebiegiem imprezy czuwały piratki Dorota i Krysia - sprawdźcie Państwo, co się działo na pokładzie naszego kulturalnego statku ;)
Jeśli ktoś rozpozna siebie na zdjęciach z prezentacji, a nie życzy sobie, aby jego wizerunek był udostępniany, prosimy o kontakt - na Państwa prośbę usuniemy film.
Życzymy miłych wspomnień i, cóż, zapraszamy na pokład!

Zajęcia szycia "Skarpetkowy królik"

Martwisz się,że nie zdążyłeś z dekoracją wiosenną na Święta?? Mamy na to sposób-poszukaj w szufladzie skarpetki, która podczas prania zgubiła parę i wyczaruj Skarpetkowego Królika. Zobacz jakie to łatwe :)

"Witraż"

Zapraszamy na zabawę kolorami. Jaki kolor powstanie z połączenia dwóch różnych? Traktujcie dzisiejsze zadanie jak prawie eksperyment i przede wszystkim dobrą zabawę. Pochwalcie się swoimi pracami. Powodzenia :-)

Zajęcia szycia "Wiosenna kurka"

Kolorowa, wiosenna kurka to pomysł na przystrojenie okna, przez które codziennie podziwiamy wiosnę. Niech nasze kurki też mogą popatrzeć przez okno jak robi się pięknie. Jak wykonać taką kurkę? To bardzo proste, obejrzyj filmik i użyj tego co masz w domu :-) chętnie zobaczymy Wasze kurki, kurczaczki i ćwirki ;-)

"Dmuchawce"

Coś fajnego dla najmłodszych. Starsi też mogą spróbować. Już w niektórych miejscach na łąkach, skwerkach, rabatkach pojawiły się żółte kwiatki zwane mleczem. Gdy przekwitają ich żółte płatki zamieniają się w biały puch i wtedy mówimy na nie dmuchawce. Spróbujcie zrobić taki obrazek i udekorować swój pokój lub wręczyć komuś z okazji... nawet bez okazji a będzie miło dla obdarowanego. Przyjemnej pracy, pochwalcie się swoimi obrazkami w komentarzach pod filmem.

"O małym orle i poszukiwaniu tego, co ukryte"

Bajka w ramach cyklu czytania bajek online "Bajki z Aktorzełem" w wykonaniu artystów Teatru Pneumatycznego i ich gości - transmitowana na profilu FB Teatru Pneumatycznego 12 kwietnia 2020r.

Słone akwarelki

Sól to przyprawa do wielu potraw, zupek, sałatek a nawet lodów. Sól była kiedyś walutą i to bardzo drogą w starożytności. Można było wymieniać ją na różne towary np. sukno, skóry.
Teraz mamy różne rodzaje soli: sól jodowaną, kamienną, morską, himalajską, jodowo - bromową, sole kąpielowe i lecznicze, drobno i gruboziarniste. Nam będzie potrzebna najzwyklejsza sól kuchenna. A co dalej i do czego nam posłuży dowiecie się z filmiku, który dla Was przygotowaliśmy. Przyjemnej pracy i ciekawi jesteśmy jak wyszły prace. Pochwalcie się nimi w komentarzach pod filmem. A tu ciekawostki o soli http://www.gaster-sol.pl/pl/o-soli/historia-soli

Kot co lubi wskakiwać na płot

Dziś kot, koty. Stwórzcie własnego niepowtarzalnego jednego lub kilka koteczków, w paski, kropki, kreski i inne wzorki.

Dni Augustowa 1991. Odcinek 2. Dyskoteka

Dyskoteka na Placu Janka Krasickiego.
Dyskotekę prowadził Pan Antoni Hiero i już wiecie dlaczego parę dekad później, jego syn Łukasz Aleksander Hiero też zainteresował się tym wspaniałym zajęciem. Oczywiście podczas dyskotek nie było lepszego pogo niż przy depeszach.
Patrzcie, oglądajcie, rozpoznawajcie się.

Dni Augustowa 1991. Odcinek 3. Orszak królewski

Pora aby wjechał orszak królewski.

Dni Augustowa 1991. Odcinek 4. Przegląd zespołów

Dni Augustowa to nie tylko disco, wybory miss, czy królewski orszak. To też przegląd zespołów. Augustów zawsze miał swoją scenę muzyczną. W tym odcinku możecie zobaczyć jej mały kawałek.
Dziękujemy, że dotarliście do czwartego odcinka. To nie koniec. Resztę materiału z pamiętnych Dni Augustowa będziemy udostępniać w kolejne piątki o godzinie 10:30.

Schadzka Króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłowny

Miłościwie nam panujący Król Zygmunt August, postanowił stawić czoła technologii i umówił się na internetową randkę ze swoją oblubienicą.
Barbara okazała się komputerowym omnibusem, któremu nie straszne: megabajty, piksele i inne wirusy.
Zobaczcie co wynikło z ich spotkania.

"Wasza Wysokość, podano do stołu" - program kulinarny

Zapraszamy Państwa do obejrzenia program kulinarnego: "Wasza Wysokość - podano do stołu".

Dni Augustowa 1991. Odcinek 5. Wizyta w Domu Kultury

Dziś 5 odcinek naszego internetowego serialu dokumentalnego "Dni Augustowa 1991".

Podsumowanie konkursu plastycznego Portret Królewskiej Pary

Podsumowanie konkursu plastycznego „PORTRET KRÓLEWSKIEJ PARY- KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA I BARBARY”. Ogłoszenie wyników i wręczenie naród odbyło się 1 czerwca o godz.17.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nowomiejskiej 41.

Jan Stanisławski. Malarski poeta pejzażu

Dzisiaj chcemy Was zachęcić do wysłuchania fragmentu eseju z platformy zbiory.mnk.pl, poświęconego Janowi Stanisławskiemu. Jego wrażliwość na ulotność chwili i zmienność przyrody opisała Marysia Masternak specjalistka od edukacji i historyczka sztuki, nasza wieloletnia koleżanka, która ostatnio robi świetne rzeczy w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Proponujemy niespieszny spacer przez obrazy Jana Stanisławskiego nie tylko dlatego, że to arcyciekawe malarstwo i idealny sposób na przeżycie całego roku na łące w trzy minuty. Z premedytacją zanurzamy Was w świecie tego artysty, ponieważ w przyszłym tygodniu wysłuchacie jeszcze jednej opowieści o nim, przygotowanej przez Justynę Stasiek-Harabin w ramach serii #okiemMinervy na Ty-Dzień Muzeum w MNK!. Zróbmy sobie mały festiwal artystycznych wzruszeń...
Cały tekst eseju Marysi znajdziecie tu: https://bit.ly/2z08liD

Folkowe Wspomnienie Wiosny - ZTL "Bystry"

Koncert zarejestrowano w augustowskim amfiteatrze w sierpniu 2020 roku w ramach zadania "Kultura na Każdą Porę Roku"*, realizowanego przez Augustowskie Placówki Kultury, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych "Biebrza" w Jaminach Augustowskie Placówki Kultury organizują cykl wydarzeń dających możliwość zapoznania się zarówno z lokalnym bogactwem kulturowym, jak również sięgnąć do dziedzictwa narodowego, realizującego się w muzyce i teatrze.
Występ Zespołu Tańca Ludowego "Bystry" odbył się jako część bloku projektowego p.n. "Folkowe Wspomnienie Wiosny". Działający przy Augustowskich Placówkach Kultury "Bystry" - pod okiem Haliny Poźniakowskiej i Emila Kulbackiego kultywujący tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego - wystąpił wówczas na jednej scenie z Czeremszyną.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Folkowe Wspomnienie Wiosny - ZTL "Bystry"

Koncert zarejestrowano w Augustowie w lipcu 2020 roku w ramach zadania "Kultura na Każdą Porę Roku"*, realizowanego przez Augustowskie Placówki Kultury, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych "Biebrza" w Jaminach Augustowskie Placówki Kultury organizują cykl wydarzeń dających możliwość zapoznania się zarówno z lokalnym bogactwem kulturowym, jak również sięgnąć do dziedzictwa narodowego, realizującego się w muzyce i teatrze. Oto jedno z nich - koncert zespołu Ten Inches, młodej augustowskiej grupy rockowo-bluesowej. Chłopaki zaprezentowali się w ramach projektowego bloku "Lato pod Gwiazdami". *Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 04 września

Zajęcia kreatywne

Zapraszamy na zajęcia kreatywne do Domu Kultury

więcej

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...