Miejski Dom Kultury

W augustowie

19:00

Zdjęcie wydarzenia

Camerata Augustoviana

23 sierpnia 2020r. 19:00

Wykonawcy:

  • Milena Lange: sopran
  • Monika Polaczek-Przestrzelska: fortepian
  • Maciej Przestrzelski: skrzypce

W programie:

  • Prelude op. 1 nr 1
  • Pieśni Kurpiowskie op. 58
  • No 1. Lecioły zórazie
  • No 2. Wysła buzycka
  • No 3. Uwoz mamo
  • No 4. U jeziorecka
  • No 5. A pod borem siwe kunie
  • No 6. Bzicem kunia
  • No 7. Ściani Dumbek
  • No 8. Leć głosie po rosie
  • No 9. Zarzyjze kuniu
  • No 10. Ciamna nocka
  • No 11. Wysły rybki
  • No 12. Wsyscy przyjechali
  • Romans op. 23
  • Pieśń Roksany z opery Król Roger

Milena Lange

Jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Sopranistka o wyjątkowej barwie głosu i niezwykłych zdolnościach wokalno-aktorskich. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu wybitnej śpiewaczki Anny Radziejewskiej. Obecnie kontynuuje studia II stopnia na macierzystej uczelni.

Artystka o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych. Laureatka wielu konkursów wokalnych dla młodych wykonawców. Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych mistrzów śpiewu operowego.

Z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych (Francja, Włochy, Norwegia, Litwa, Czechy, Niemcy). Regularnie występuje na prestiżowych koncertach, między innymi gali z okazji 100-lecia Banku PKO BP wraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku czy w Sali Ziemi w Poznaniu.

Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce. W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z wieloma mistrzami batuty między innymi z Andrea de Carlo, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Niesiołowskim, Sławomirem Chrzanowskim, Piotrem Wijatkowskim, Bartoszem Żurakowskim, Adamem Klockiem czy Andrzejem Knapem.

Występowała również obok znamienitych osobistości polskiej sceny: Grażyny Brodzińskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Krzysztofa Jasińskiego, Anny Szałapak, Jana Nowickiego, Anny Jurksztowicz, Jacka Borkowskiego, Beaty Rybotyckiej, Laury Łącz, Jacka Zielińskiego…

Zaprezentowała cykl „Pieśni Kurpiowskich op. 58” Karola Szymanowskiego w audycji „Five o’clock” w Programie 2 Polskiego Radia.

W swoim repertuarze artystka posiada liczne partie operowe, między innymi Fiordiligi (Cosi fan tutte), Hrabina (Wesele Figara), Carmen (Carmen), Vitelia (Łaskawość Tytusa), Ninetta (Sroka Złodziejka), Suzel (L’amico Fritz), Semiramide (Semiramide) oraz wiele arii operetkowych, musicalowych, pieśni, utworów oratoryjno-kantatowych.

Wciąż doskonaląc swoje umiejętności bierze czynny udział w spektaklach operowych oraz musicalowych. Debiutem operowym artystki był udział w światowej prapremierze opery „Il Trespolo Tutore” Allessandra Stradelli, w której zagrała główną rolę – Artemisię z Orkiestrą Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej pod batutą Maestro Andrea de Carlo z Conservatorio Statale di Musica Alessandro Casella w Akwili (Włochy). W kwietniu 2018 roku za kreację roli Artemisii w przedstawieniu „Il Trespolo Tutore” w Operze Nova w Bydgoszczy otrzymała II nagrodę w konkursie na najciekawszą osobowość XI Międzynarodowego Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy.

Artystka nie tylko śpiewa, ale również wykazuje niezwykłe zdolności managerskie. Założycielka i managerka Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej Impressione, która z powodzeniem koncertuje w największych salach koncertowych Polski i za granicą. Jest dyrektorem prestiżowego Impresariatu Artystycznego MS Promotion, który promuje gwiazdy muzyki klasycznej jak i młode talenty w Polsce i za granicą. Artystka organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne (spektakle operowe, operetkowe, musicalowe, koncerty) promując muzykę klasyczną na najwyższym poziomie artystycznym.

Monika Polaczek-Przestrzelska

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda i w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej.

Studiowała również dziennikarstwo w Warszawskim Centrum Dziennikarskim (The Warsaw Journalism Center). Podyplomowe Studia Dziennikarskie ukończyła w Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach pracowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalnym jako pianista-korepetytor w klasach prof. Małgorzaty Marczewskiej, Ryszarda Cieśli, Jolanty Janucik, Urszuli Trawińskiej-Moroz (kurs wokalny dla studentów z Japonii), Ewy Iżykowskiej, Leonarda Andrzeja Mroza, Mikołaja Moroza.

Specjalizuje się w muzyce kameralnej. Współpracuje z wieloma solistami śpiewakami oraz instrumentalistami, między innymi z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej (AnnaLubańska, Małgorzata Pańko, Anna Kutkowska-Kass, Jeanette Bożałek, Milena Lange, Adam Zdunikowski, Leszek Świdziński, Rafał Bartmiński, Ryszard Wróblewski, Czesław Gałka, Magdalena Idzik, Barbara Rusin-Knap, Maria Olkisz, Robert Dymowski, Małorzata Długosz, Katarzyna Trylnik, Wiesław Bednarek i inni).

Jako pianista i aranżer współpracowała z wieloma warszawskimi teatrami (Narodowy, Rampa, Dramatyczny, Rozmaitości, Studio, Montownia, Stowarzyszenie Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych). Jest autorką muzyki do wielu spektakli teatralnych.

Od 2004 roku stale współpracuje ze Skrzypcowymi Kursami Mistrzowskimi prof. Marii Słubickiej-Podejko i prof. Krzysztofa Podejki.

W roku 2008 wydała płytę pt. Zwierzątka – utwory dziecięce na głos (wyk. Anna Witek) i fortepian, między innymi Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego.

Od 2006 roku jest koordynatorem muzycznym w cyklu Baśni Muzycznych prof.Jerzego Wiłkomirskiego (wykonywanych między innymi w Instytucie Teatralnym).

Od 2009 jest pianistką w AMABILE PIANO TRIO, złożonego z muzyków Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym współtworzy spektakle poetycko-muzyczne z największymi Mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem. Rok Chopinowski 2010 zespół uczcił programem Dobry Wieczór Monsieur Chopin z udziałem Krzysztofa Kolbergera, z muzyką Fryderyka Chopina i poezją Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Ernesta Brylla.

W 2013 roku była kierownikiem muzycznym projektu Wierszolotywa z muzyką Witolda Lutosławskiego i poezją Juliana Tuwima z okazji Roku Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego.

Od roku 2000 pracuje jako pianista-akompaniator w Zespole Państwowych Sszkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowwskiego w Warszawie.

Maciej Przestrzelski

W 1994 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marii Słubickiej-Podejko.

W czasie studiów był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej, z którą koncertował w kraju i za granicą z takimi artystami jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jean Pierre Rampall, Krzysztof Jabłoński, Piotr Anderszewski.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie jest koncertmistrzem i zastępcą kierownika grupy II skrzypiec.

Uczestniczył w realizacjach operowych i koncertowych w kraju i za granicą m. in. Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmury, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Placido Domingo, Jose Cura, Marca Minkowskiego, Mariusza Trelińskiego, Joshua'y Bella, Valerego Gergieva, Krzysztofa Pastora, Carlo Montanaro, Patricka Fournillier i wielu innych.

Współpracował z wieloma orkiestrami, są to między innymi: Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Camerata Vistula. Dokonał także wielu nagrań.

Jest pomysłodawcą i pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego Fobos, złożonego z członków orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym koncertował w kraju i nagrywał płyty dla między innymi Krzesimira Dębskiego, Michała Bajora, Jacka Kaczmarskiego, zespołu Myslovitz, Leszka Możdżera czy Piotra Rubika.

Współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, m. in Maciejem Zielińskim, Pawłem Mykietynem, uczestnicząc w projektach muzyki współczesnej i filmowej.

Był solistą IV Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, oraz XIV Festiwalu Trzech Kultur. Jako kameralista uczestniczył w festiwalach muzyki współczesnej Warszawska Jesień.

Od roku 2009 jest muzykiem Amabile Piano Trio, z którym współtworzy spektakle poetycko-muzyczne, z największymi mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem, Andrzejem Sewerynem. Rok Chopinowski 2010 Amabile Piano Trio uczciło programem Dobry wieczór Monsieur Chopin z poezją Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ernesta Brylla, Juliusza Słowackiego z muzyką Fryderyka Chopina i słowem Krzysztofa Kolbergera.

Od 2007 r. jest koncertmistrzem i solistą orkiestr Romantica i Warsaw Impressione Orchestra.

Od 1992 roku jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Jego wychowankowie są laureatami wielu konkursów skrzypcowych międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest twórcą zespołu Szymanowski String Ensemble, z którym wystąpił na wielu koncertach i festiwalach m. in. Tydzień Muzyki Mariana Sawy (2015), Koncert z okazji 85. urodzin R. Twardowskiego.

Ikona dymku

Aktualności

Opublikowano 05 marca

Wyniki konkursu

Konkurs plastyczny: „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki” rozstrzygnięty!

więcej

Opublikowano 13 lutego

Konkurs Plastyczny dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie „Koguciki, kurki, kaczki, w kropki, w paski, w barwne szlaczki”

więcej

Opublikowano 05 grudnia

Wieczoryny – kiedyści przy arbacie…

Wernisaż wystawy powarsztatowej

więcej
Przejdź do archiwum aktualności
Ikona znacznika na mapie

Lokalizacja

Obiekty należące do APK rozlokowane są w centrum malowniczego Augustowa w województwie Podlaskim.
Dowiedz się więcej na temat działalności poszczególnych placówek:

Ikona domu kultury Dom kultury Ikona Biblioteki Miejskiej Biblioteka Ikona Muzeum Muzeum

Jak dojadę do...